Becsült olvasási idő: 1 perc
Leginkább a cukor és a sertéshús drágult

Drágult az élet januárban, többet fizettünk néhány élelmiszerért is. A cukor ára 15,3 százalékkal, míg a sertéshúsé 9,6 százalékkal került többe – derül ki a KSH adataiból.

Januárban a fogyasztói árak átlagosan 2,3 százalékkal magasabbak voltak, mint egy évvel korábban – jelentette a KSH. Ám néhány élelmiszer 10 illetve 15 százalékkal drágult egy év alatt.

Ezen belül a cukoré 15,3, a sertéshúsé 9,6, a sajté 4,6, az idényáras élelmiszereké úgy, mint a burgonya, friss zöldség, gyümölcs 3,5 százalékkal drágult egy év alatt. Jó hír volt az év elején, hogy a baromfihús ára jelentősen csökken. Le is ment 16,4 százalékkal, míg a tojásé 5,0 százalékkal csökkent. Az általános forgalmi adó (áfa) csökkentése változó mértékben jelent meg az árakban, a baromfihúsnál a nagyobb része, a tojásnál csak kisebb része, a madárinfluenza hatása miatt – mondta az adatok ismertetésekor Mináry Borbála, a KSH osztályvezetője, hozzátéve, hogy a vendéglátásban nem volt árcsökkenés.

A legnagyobb mértékben, 6,9 százalékkal drágultak az egyéb cikkek – gyógyszerek, járműüzemanyagok, illetve lakással, háztartással és testápolással kapcsolatos, valamint a kulturális cikkek. Ezen belül az üzemanyagokért 15,2 százalékkal kellett többet fizetni a decemberi 6,8 százalékos éves emelkedés után.

A szeszes italok, dohányáruk 2,5 százalékkal drágultak, a dohányáruk 4,3, és a szeszes italok árának 0,8 százalékos emelkedése miatt.

A háztartási energia ára kismértékben, 0,1 százalékkal nőtt. A tartós fogyasztási cikkekért 0,4 százalékkal kevesebbet kellett fizetni.