Becsült olvasási idő: 1 perc
Lekörözte Magyarországon a Coca-Cola a Pepsit

Tovább nőtt a két kólaóriás magyarországi teljesítménye közötti különbség tavaly: a Coca-Cola árbevétele immár közel hatszor akkora, mint a Pepsié – írja a Napi.hu cikkére hivatkozva az Index. A két cég közös vonása ugyanakkor a folyamatos létszámcsökkentés, de a Pepsi-leány az idén még drasztikusabb lépésre készül.

Évről évre jobban elhúz a magyar piacon a Coca-Cola itteni leányvállalata a Pepsi mind kisebbre zsugorodó hazai érdekeltségétől. Míg az előbbi tulajdonosa több milliárd forint osztalékot vihet haza, utóbbi anyavállalatának milliárdokat kellett tőkepótlásra költenie az évek óta halmozódó tetemes veszteségek következtében.

A Napi.hu információi szerint a Coke-leány a másfélszeresére, egymilliárd forint fölé növelte üzemi nyereségét. Ebből végül úgy lett nulla a mérleg szerinti eredmény – hasonlóan a 2012-eshez –, hogy az egy évvel korábbi négymilliárd után ötmilliárd forint osztalékot vett ki a tulajdonos. Az osztalékhoz természetesen ezúttal is igénybe kellett venni az eredménytartalékot, ezt 4,2 milliárddal csapolták meg.

A Pepsinél a forgalom csökkenése tavaly sem állt meg: mind a belföldi eladások, mind az export alulmúlta a 2012-es szintet. Az üzemi veszteség ugyanakkor nőtt, megközelítette az 1,3 milliárd forintot. Ebben komoly szerepet játszott, hogy értékvesztés címén a 2012-es 22-szeresét, több mint félmilliárd forintot számoltak el. A társaság élén az idén vezetőváltás is történt, Randy Michael Pankevicz vezérigazgató posztját márciustól Berényi Attila vette át.

További részletek a Napi.hu cikkében találhatók.