Peter Pham
Becsült olvasási idő: 1 perc
Levegőből víz biciklivel

Bár a sport és a víz „elválaszthatatlan jóbarátok”, a nagy ismeretlenben töltött kalandozások során kiüresedőfélben lévő palackunk utántöltése olykor vesződséggel járhat – olvasható a Foodbeast cikkében. Kristof Retezar, a bécsi Iparművészeti Egyetem formatervező hallgatója éppen emiatt állt elő a „biciklimeghajtású önfeltöltő vizespalack” ötletével.

A kerékpárra szerelhető kiegészítőt Fontusnak hívják, működését pedig a „termoelektromos hűtés” nevű fizikai jelenségre alapozza, amikor is a napelemein átengedett párás levegőben meglapuló nedvességet rendre apró vízcseppekké sűríti össze. Éghajlattól függően, mozgás közben a szerkezet mindezért óránként akár fél liter vízzel is megajándékozhat bennünket.

Bár a gép most még csak prototípus, Retezar további finomításokkal később még egy tisztítórendszerrel is meg kívánja fejelni a szerkezetet, hogy ez aztán az erősen szennyezett városokban is használható legyen.

A Foodbeast szerzője szerint a kütyü most vagy megváltja majd a világot, vagy csak egy újabb aduász lesz a kávézókban várakozó, hetvenkedő hibridautótulajok kezében. Ki tudja?

A közösségi finanszírozás, illetve a nagy(lelkű) befektetők közbenjárása révén összegyűjtött források remélhetőleg csakhamar a környezettudatos eszköz tömeggyártásában fognak „lecsapódni”.

Fordítás/szerkesztés: Zamaróczy Ádám