Becsült olvasási idő: 1 perc
Ma egyeztetnek a V4-ek a kettős minőségű élelmiszerek elleni fellépésről

A cél, hogy együtt bírják rá az uniót a probléma kezeléséhez szükséges jogi környezet kialakítására.

Ma ülnek össze Varsóban a visegrádi országok kormányfői, hogy a multinacionális élelmiszergyártók gyakorlata elleni közös fellépésről egyeztessenek – tájékoztat a Magyar Idők. Az elmúlt hetekben a szlovák és a magyar hatóságok vizsgálata is rámutatott arra, hogy a nyugati országokban kapható áruk és a helyi boltokba kerülő termékek minősége között bizonyos esetekben jelentős különbség mutatkozik. Ezt követően a cseh és a román kormányzat is kiemelt ellenőrzést rendelt el a téma kapcsán. A rendkívüli csúcstalálkozó célja, hogy az együttes fellépéssel rábírják az Európai Bizottságot arra: jogalkotással segítsen megszüntetni a sokak által felháborítónak vélt gyakorlatot. Ma ugyanis nincs jogi alapja annak, hogy a hatóságok fellépjenek az érintett cégek ellen.

Szlovákia és Magyarország az Európai Unió Mezőgazdasági és Halászati Tanácsának soron következő, március 6-i ülésére egy közös előterjesztéssel is készül, amelyben a vizsgálati eredményeket ismertetik. A szakemberek szerint évekkel korábban mindkét tagállam megpróbálta külön-külön felhívni Brüsszel figyelmét a problémára, a mostani erős összefogással azonban valóban célt érhet az üzenet. Fazekas Sándor földművelésügyi miniszter ezzel kapcsolatban tegnap elmondta: rendet kell tenni a világmárkák különböző minőségű termékeinek ügyében, amit a V4-eken kívül további államok csatlakozása is segíthet.