Az idén hatvanadik évfordulóját ünneplő diósgyőri csokigyár a Nestlé cégcsoport egyetlen üreges csokoládéfigurák gyártására specializálódott üzeme a világon. A csokoládégyár neve fogalom Miskolcon, 60 éves töretlen működése ipartörténeti jelentőségű, az itt előállított termékek közül nem egy egyedülálló a világon. Éves szinten körülbelül 4000 tonnányi, 300 féle üreges figurát készít a cég mintegy 400 munkavállalója.
Csokoládégyár Diósgyőrben
A szocialista nehézipar hazai fellegvárát jelentő Miskolcon 1950-ben nagy beruházás indult: a Lenin Kohászati Művek ételgyárát akarták itt kialakítani, de a fejlesztés túlméretezett volt, ezért az építkezést leállították.A félkész ingatlanokat végül a Szerencsi Csokoládégyár vásárolta meg. A szükséges átalakítások után az üzemben 1962-ben indult meg a termelés, ahol kezdetben figurákat, ostyát és nugát darabárut állítottak elő.

Megalakult a Nestlé Hungária Kft.
A svájci Nestlé 1989-ben létesített kapcsolatot az üzemmel, aminek eredményeként itt kezdték gyártani a piros táblás csokoládéjukat. Két évvel később a Szerencsi Édesipari Vállalat megvásárlásával alakult meg a Nestlé Hungária Kft., a világ legnagyobb élelmiszergyártó cégének magyarországi leányvállalata. A fejlesztések azóta is folyamatosak: 2011 óta 2,5 milliárd forintnyi beruházás valósult meg a ma már csak húsvéti- és karácsonyi figurákat gyártó üzemben.
A fenntarthatóság jegyében
A diósgyőri gyár 2020-ban közel 70, 2021-ben további 82 tonnával csökkentette a csomagolóanyagok felhasználását, aminek a fele műanyag, így a csomagolóanyagok nagy része újrahasznosításra kész. Ezentúl a vállalat 2017 óta mindhárom magyarországi gyárában megújuló energiaforrásokból származó áramot használ, a hulladékot pedig anyagában történő újrahasznosítással vagy hőenergiatermeléssel ártalmatlanítja.
A borítókép forrása: Nestlé Hungária


