Becsült olvasási idő: 1 perc
ÖRT: Más logóját ne bitorold!

A világhálón se…

Az Önszabályozó Reklám Testülethez (ÖRT) a közelmúltban egy vállalkozástól panasz érkezett. A cég nehezményezte, hogy „ismeretlen tettes” a legnagyobb közösségi hálón, az ő márkanevét és logóját bitorolva, termékei vásárlásától próbálta eltéríteni az olvasókat egy reklámmal.

Az ÖRT a Facebook központjához továbbította a panaszt, ahol az Testület álláspontját méltányolták, és a kifogásolt reklámot rövid úton eltávolították az oldalról. Az eset – amelyet joggal nevezhetünk az önszabályozás győzelmének egy kisebb csatában – tehát sikeresen zárult.

Ugyanakkor a tanulságokat – az érintettek megnevezése nélkül – az ÖRT hasznosnak érzi a nyilvánossággal megosztani.

Egyrészt ez az „ügy” is jelzi, hogy minden csalárd próbálkozás ellenére a digitális térben is ugyanazok az etikai szabályok érvényesek, mint a reklámozás más területein. A világháló nem utcai harc, itt sem lehet a névtelenség álarcában versenytársainkat tisztességtelen eszközökkel hátba támadni.

A másik pozitív üzenet, hogy az önszabályozás, ez a tisztességtelen reklámozás elleni eszköz, a digitális térben is hatékonyan alkalmazható.