Becsült olvasási idő: 5 perc
Mérőszám a fenntarthatóság

Magyar hulladékkezelő vállalkozás utasított maga mögé 82 ezer nemzetközi céget, amikor a Procter & Gamble a környezetvédelemben végzett munkájáért tüntette ki. Vass Zoltánnal, az Éltex Kft. tulajdonos-igazgatójával arról beszélgettünk, hogyan és mivel tudtak kitűnni a mezőnyből.

Milyen alapgondolat mentén indult el a cég, miért gondolták közel 25 évvel ezelőtt, hogy éppen a hulladékhasznosítással kellene foglalkozniuk?

A vállalkozást tulajdonképpen két olyan, tradicionálisan természetvédelmi szemléletmóddal rendelkező család alapította, amelyek mintegy negyedszázada egy eredeti gondolatot fogalmaztak meg. Tudatosult bennünk, hogy az út menti és az erdőkben elhullott fatörmelékeket és biomassza-hulladékokat úgy is hasznosíthatjuk, hogy az környezetkímélő, a társadalom számára hasznos és egyben gazdaságos is legyen. Az évek során aztán rájöttünk akkor tehetünk a legtöbbet a környezetért, ha a természetben fellelhető, hasznosítható anyagok mellett azokra a hulladékokra is odafigyelünk, amelyek az ipari termelés során keletkeznek. Ahhoz azonban, hogy ezt a lehető legjobban csináljuk, meg kellett ismernünk a gyártást, a gyártócégek problémáit. Számos hulladékkezelő vállalakozás létezik, ám ami megkülönböztet minket másoktól, hogy mi nem egy könnyen implementálható, sablonszolgáltatást nyújtunk, hanem minden egyes cégre kidolgozunk egy programot, amely a lehető legjobban illeszkedik az adott vállalat gyártási folyamataihoz. A kezdeti filozófiánk pedig változatlan: számunkra minden hulladék értékkel bír.

Nevezzen a III. Greennovációs Nagydíjra!


Ha ön is sokat tesz a fenntarthatóságért, van megvalósult kis vagy nagy környezetvédelmi, energiahatékonysági projektje, pályázzon a III. Greennovációs Nagydíjra!

Részletek a honlapon: www.greennovacio.hu  

Amikor a céget alapították, nemigen volt még gyakorlata a hulladékhasznosításnak, legalábbis a cégek nem fektettek ebbe a területbe különösebb energiát.

Valóban, hiszen korábban a hulladékgazdálkodás a cégek nézőpontjából csupán egy pluszteher, a gyártási folyamatokból származó „szükséges rossz” volt. Ráadásul gyakran járulékos költséget jelentett. A hulladékot egy ideig tárolták, gyakran válogatás nélkül, majd elszállították a gyár területéről, és vagy máshol történt a hulladékok szortírozása, vagy egyszerűen a föld alá temették a felesleget.

Mára a helyzet rengeteget változott, és tudjuk, hogy számos anyag, amely korábban hulladéklerakóban végezte volna, értéket hordoz magában. Egy tájékozott gyártó azt is belátja, hogy a gyártási folyamaton belül a hulladékok kezelésének és szétválasztásának megtervezése nem csupán környezetvédelmi szempontból emeli a művelet színvonalát, hanem – a hulladékban rejlő értékek kinyerése által – a gyártási költségek visszaszorítására is szolgál. Azt is tapasztaltuk továbbá, hogy egy belső hulladékkezelő csoport a gyártásban dolgozó kollégák körében is pozitív változásokat idéz elő a környezettudatosság és az újrahasznosítási lehetőségek felismerése terén.

Mi a helyzet a veszélyes hulladékkal?

Világszerte számos kormány vezet be újabb és újabb szabályozásokat annak elkerülésére, hogy a nyugati országok a fejlődő államokba rakják le mérgező hulladékaikat, és az olyan cégeket, amelyek ilyen tevékenységben vettek részt, hatalmas bírságokkal sújtották. Ezért is nagyon fontos, hogy a gyárak jó előre átgondolják, hogyan fogják a termelés során keletkezett hulladékaikat kezelni.

Számos partnerünk olyannyira meg volt elégedve a hulladékkezelési rendszereink bevezetése után tapasztalt eredményekkel, hogy újabb gyáraiknak már a tervezési fázisában kérték a közreműködésünket. Léteznek olyan technológiák, amelyekkel a veszélyes hulladék mennyiségét a minimálisra lehet csökkenteni, és olyan rendszerek, amelyek segítségével biztonságosan tárolhatóvá, szállíthatóvá és megsemmisíthetővé válnak ezek az anyagok. Gyakorlatilag a veszélyes hulladékok minden típusát tudjuk ma már kezelni.

Mi az, amivel mérhető a hulladékkezelő tevékenysége, mit tekintenek objektív mércének a munkájukban?

Azt mondhatom, hogy a fenntarthatóság tevékenységünk egyik legfontosabb mérőszáma. Nyomatékkal szeretnénk felhívni a termelőüzemek figyelmét arra, hogy a lerakás a lehető legrosszabb megoldás a feleslegesnek ítélt anyagok kezelésére, és hogy minden hulladék értékkel rendelkezik.

Az a célunk, hogy a gyártás során keletkezett hulladékokat úgy tudjuk hasznosítani, hogy az a lehető legkisebb mértékben hasson ki a környezetünkre. A gyakorlatban ez annyit jelent, hogy a hulladéklerakókban történő elhelyezést igyekszünk teljes mértékben kiiktatni. Ha nem sikerül piacot találnunk az újrahasznosított anyagra, akkor alternatív energiaforrásként fogjuk használni, ahelyett hogy egy lerakóban helyeznénk el.

Mit tudhatunk magáról a díjról, amelyet most harmadik alkalommal ítéltek oda a cégnek?

A Procter & Gamble (P&G) hat évvel ezelőtt alapította az Év Üzleti Partnere díjat abból a célból, hogy bemutassa és megünnepelje azokkal a partnerekkel történő együttműködését, amelyeket az éves beszállítói értékelésben nemzetközi szinten a legjobbnak minősített. Ebbe a körbe kerültünk mi be. Minden évben 15 díjazott van, ezeket a Procter & Gamble 82 ezer partnere közül választja ki.

Minek köszönhető, hogy a 15 között egy magyar cég, az Éltex szerepel, mégpedig az utóbbi időben minden évben ebben az elismerésben? Milyen tényezők lehetnek Ön szerint a döntőek ebben a sikerben?

Vállalatunk számos P&G-termelőüzemet kiszolgál tevékenységével, és a cél minden esetben a környezeti hatás minimalizálása úgy, hogy a keletkezett hulladékok feldolgozást követően értékesítésre kerülnek, ezáltal a termelőre háruló költségek is visszaszorulnak, valamint az ebből származó bevételeik növekednek. Segítségünkkel a Procter & Gamble olyan eredményekkel büszkélkedhet, mint a nulla hulladéklerakással működő termelés, valamint a hulladékok 100 százalékos hasznosítása. Szeretném ugyanakkor felhívni a figyelmet a saját sikerünkön túl arra is, hogy a világ egyik legnagyobb multinacionális vállalata mennyire elkötelezett a környezetvédelem iránt, és milyen aktivitást fejt ki azért, hogy a partnereit is erre bátorítsa.

Mi az, amiben fejlődnie kell még a hazai vállalatoknak a hulladékhasznosítás, illetve az ehhez kapcsolódó szemléletmód tekintetében, és mi az, amiben Önök szeretnének további eredményeket elérni itthon?

Jó lenne elérni, hogy a Magyarországon működő cégek, de a jogszabályi környezet is teljesen utasítsa és súlyosan szankcionálja a hulladéklerakást mint hulladékkezelési módszert. Szintén fontosnak tartom – habár ez akár elcsépeltnek is hangozhat – a szelektív gyűjtést. Ma már az óvodások is tudják, mi ennek a jelentősége, mégis számos olyan példát tudunk a gyártócégek körében, amikor ez a szelektálás nem valósul meg. Meg kell értenünk, hogy a hulladékra értékként kell tekinteni, és mi ehhez maximálisan igyekszünk hozzájárulni azzal, hogy a legmodernebb környezetkímélő hulladékkezelési technológiákat alkalmazzuk.