A Nestlé igazgatósága augusztus 23-án bejelentette, hogy Mark Schneider, a vállalat vezérigazgatója, szeptember 1-jével távozik posztjáról. Schneider nyolc évig vezette a világ legnagyobb élelmiszeripari vállalatát. Helyét Laurent Freixe veszi át, aki több mint három évtizede dolgozik a cégnél. A hír megdöbbentette a piacot, sokan keresik az okokat.
Mi vezethetett Schneider lemondásáig?
Mark Schneider, a Nestlé hirtelen távozó vezérigazgatója a korábbi években sikert sikerre halmozott: átvezette a világ legnagyobb élelmiszergyártóját a COVID-19-járványon, az ellátási lánc későbbi megszorulása ellenére növelte az árréseket, és emellett történelmi átszervezést hajtott végre a vállalatnál. A Schneider kulcsszerepet játszott a vállalat portfóliójának stratégiai kialakításában, olyan gyorsan növekvő kategóriákra összpontosított, mint a kávé, a kisállatok ápolása és a táplálkozás-egészségügyi termékek. A részvényár Schneider hivatali ideje alatt érte el a csúcsot, 2022 elején rekordot döntött (152,73 dollár). Ő vezette a vállalat átalakítását, és megváltoztatta az igazgatóságot, átalakította a vállalatot, hogy az új földrajzi struktúrához igazodjon. Olyan riválisok, mint a PepsiCo és az Unilever nem tudta fenntartani a működési árrés növekedését a 2023 előtti hét évben, Schneider a Nestlé esetében 16,5%-ról 17,3%-ra növelte ezt.

Akkor miért távozik mégis Schneider?
A lemondás hátterében több tényező is állhat. Az egyik nyomos ok, hogy Nestlé igazgatósága egyre inkább aggódott a gyenge értékesítési növekedés miatt, és a termékfejlesztés lassulása is problémát jelentett – írja az esm magazin. Ehhez jött hozzá, hogy az infláció és a globális gazdasági bizonytalanságok miatt a fogyasztók visszafogták költéseiket. Emellett a vállalat részvényeinek értéke is csökkent (nagyjából 30%-ot estek vissza a 2022 óta), ami szintén aggodalmat keltett a részvényesek körében.
Megy a találgatás: menesztették vagy lemondott?
Míg a Nestlé csütörtöki bejelentésekor nem kívánta kommentálni távozásának okát, Schneider pedig nem válaszolt az erre vonatkozó kérdésekre, három forrás pénteken azt nyilatkozta a Reutersnek, hogy az ügyvezetőt menesztették. Az egyik forrás szerint a döntést azután hozták meg, hogy a Nestlé igazgatótanácsa egyre jobban aggódott az eladások gyenge növekedése miatt. A termékfejlesztés lassulásával kapcsolatos aggodalmakra is hivatkoztak, mivel az új és felújított termékek kidolgozása és bevezetése tovább tart.
Nem mindenki ért egyet a döntéssel
"Két évvel ezelőtt még Mark Schneider nem tehetett semmi rosszat, most meg úgy tűnik, hogy mindent rosszul csinál. Ok ez arra, hogy szakítsunk egy olyan vezérigazgatóval, akit két évvel ezelőtt még az ágazat legjobb vezérigazgatójaként tartottak számon?" – tette fel a kérdést Bruno Monteyne, a Bernstein elemzője.
A hírre a piac vegyesen reagált. Míg egyes befektetők üdvözölték a változást, remélve, hogy az új vezetés új lendületet adhat a vállalatnak, mások aggodalmukat fejezték ki a bizonytalan jövő miatt. A Nestlé részvényei azonnal reagáltak a bejelentésre, és kisebb mértékben csökkentek a tőzsdén.
Forrás: Reuters, esm magazine
Képek: Nestle.com


