hero

Forrás:

Debreceni Egyetem
Becsült olvasási idő: 3 perc
Miként alkalmazható a compliance a gyakorlatban?

Hogyan tudnak megfelelni a jogszabályoknak és előírásoknak az adatkezeléssel, banki műveletekkel, elektronikus technológiák használatával foglalkozó cégek és szervezetek? Egyebek mellett erre keresték a választ szakemberek a Debreceni Egyetemen tartott II. Compliance Konferencián csütörtökön.

A cégek, szervezetek folyamatosan és egyre dinamikusabban változó környezetben végzik manapság feladataikat, miközben egyre több és összetettebb szabályozási elvárásnak kell megfelelniük. Az alkalmazkodás compliance-kockázatot hordoz, mely lehet jogi, szervezeti, személyi, hatósági kockázat, pénzügyi veszteség vagy akár hírnévrontás. Csak azok a szervezetek, vállalatok tudnak hosszabb távon fennmaradni, amelyek képesek az alkalmazkodásra, illetve a változásokkal egyidejűleg keletkező kockázatok kezelésére – derült ki  Debreceni Egyetemen tartott II. Compliance Konferencián csütörtökön. 

A Gróf Tisza István Debreceni Egyetemért Alapítvány (GTIDEA) kuratóriumának elnöke, Kossa György bevezetőjében hangsúlyozta, hogy a compliance alkalmazása manapság minden sikeres működésre törekvő cégnél, szervezetnél nélkülözhetetlen.

 “Az egyetemi modellváltás évében, 2021-ben a Debreceni Egyetem az országban elsőként alakította ki az egyes védelmi szinteket, ezen belül pedig a compliance tevékenység bevezetése volt az egyik legfontosabb feladat. Mindezt azért, mert számunka fontos az integritás, a kockázatok kialakulásának megelőzése és kezelése, a szervezet védelme. A jog, az erkölcs és az etika hármasának szellemében kell működnie az egyetemnek, ez alapján kell végeznie oktatási és tudományos tevékenységét.” – fogalmazott Kossa György. 

Bejelentette: azért, hogy a Debreceni Egyetem (DE) támogassa a compliance humánerőforrások pótlását, fejlesztését, az intézmény Állam- és Jogtudományi Kara elindította a compliance szakjogász és a compliance jogi szakember képzéseket.

Szilvássy Zoltán, a Debreceni Egyetem rektora felidézte, hogy egy évvel korábban, amikor első alkalommal rendezték meg a szakmai tanácskozást, akkor még kevesebb információval és tapasztalattal rendelkeztek a szakterületen, azonban az eltelt időszakban sikerült új tudásra szert tenni, így mára egészen új perspektívába került a compliance egyetemi megítélése. Bács Zoltán, a DE kancellárja köszöntőjében kiemelte, hogy az idei tanácskozáson kétszer annyian vesznek részt, mint a tavalyin, ami azt mutatja, hogy ez a téma nem csak az egyetemi szakemberek számára fontos. 

“A jogszabályi környezethez igazodva minden szervezetnek el kell készíteni a belső folyamatokhoz igazított belső szabályozását, ezt aztán be is kell tartani. A különböző jogellenes tevékenységek, összeférhetetlenségek folyamatos vizsgálata mind részét képezik ennek a területnek.” – ismertette Bács Zoltán. A kancellár hozzátette: a Debreceni Egyetem hatalmas szervezet, ahol az oktatás és a kutatás mellett számos más tevékenység is zajlik, például betegellátás, pénzügyi, gazdasági, beruházási tevékenység, amelyek esetében szintén nagyon fontos az átláthatóság, a szabályozottság és a megfelelőség.

A Nemzeti Adatvédelmi és Információszabadság Hatóság (NAIH) elnöke előadásában arról beszélt, hogy az Európai Bizottság 2020-ban fogadta el az Európai Unió adatstratégiáját, amely lehetővé teszi a különböző tagországokban található adatbázisok összekapcsolását és a gazdasági versenyképesség fokozása miatt az abban rejlő információk kinyerését. 

"Az adatvédelmi hatóság szempontjából ezen a területen a személyes adatok védelme a legfontosabb, miközben a nemzetbiztonsági szempontok figyelembevételével segíteni kell az Európai Unió kis- és közepes vállalkozásait. Szintén cél a külföldi adatmonopóliumok felszámolása. – mutatott rá Péterfalvi Attila.

A NAIH vezetője kitért arra is, hogy az Európai Bizottság tervei szerint 2030-tól digitális állampolgárságot vezetnének be az EU-ban, a személyi igazolványt mobil alkalmazással váltanák fel.

Részt vett a II. Compliance Konferencián a fennállásának 100. évfordulóját idén ünneplő Magyar Nemzeti Bank compliance és védelmi főosztályának vezetője is, aki hangsúlyozta: kezdetektől fogva az egyik legfontosabb feladatuk a stabilitás biztosítása. 

“A compliance a pénzügyi ágazatban egy olyan, a bizalmat erősítő alapvető tényező, amely nélkül egy stabil, fenntartható és ellenállóképes pénzügyi rendszert már nem lehet felépíteni. Az etikai elvek, a jogszabályi megfelelőség, az a fajta vállalati és pénzügyi kultúra, amely stabilan tudja körberajzolni a jövő gazdaságát.” – jelentette ki Korencsi Attila.

A szervezeti kultúra és integritás, valamint a compliance szerepe a fenntarthatóság elérésében című előadásában Herman Zsuzsanna, a Debreceni Egyetem compliance igazgatója kiemelte: a compliance egyre népszerűbb, egyre inkább foglalkoztatja a tudományt. Ezt jól mutatja, hogy az ezt a szót tartalmazó tudományos publikációk száma 1975 óta folyamatosan emelkedik, az elmúlt három évben már elérte a 15 ezret.

A compliance konferencia egész napos programjában kerekasztal-beszélgetéseket is tartottak a visszaélés-bejelentési és bejelentővédelmi rendszer gyakorlati működéséről, vagy éppen a compliance rendszerek megvalósulási módjairól és a belső képzések alakulásáról az egyes szervezeteknél.

Borítóképünk illusztráció.