"Nagyon komoly kezdeményező tárgyalásokat szeretnénk a kormánnyal e tekintetben a döntéshozókkal elérni, mert nem tartható már április 30-ig sem ez a nyomás, ez a veszteség. Úgy gondoljuk, hogy miután nem ért célt maga az intézkedés, nem mérsékelte az inflációt az élelmiszerek tekintetében, kérjük a kormányt, hogy ezt a lehető legrövidebb időn belül vezesse ki" - fogalmazott az ATV híradónak Neubauer Katalin, a Magyar Nemzeti Kereskedelmi Szövetség főtitkára.

„A tavalyi első félévben több mint kettőezer kiskereskedelmi bolt zárt be, a második félévben minden bizonnyal folytatódott ez a kedvezőtlen tendencia, tehát tavaly akár több mint négyezer kisbolt is bezárhatott” – nyilatkozta Hornyák József, a Portfolio makroelemzője az ATV Híradójának. Az elemző szerint kedvező változásra idén sem kell számítani, hiszen mindenki a tavalyinál magasabb inflációval számol 2023-ra.
Fodor Attila, a CBA kommunikációs igazgatója azt mondta, a kereskedőknek nagy terhet jelent az ársapka, ugyanis a beszerzési és a fogyasztói ár közötti különbözetet nekik kell finanszírozniuk. Ráadásul a rögzített árú termékekre továbbra is nagy az igény. Fodor szerint mindez leginkább a vidéki kis- és családi vállalkozásokat sújtja a legkeményebben, hiszen a nagyobb üzletláncok az árstop okozta veszteségeket arányosan el tudják osztani a több ezer termékük között, míg egy kisboltnak ilyen lehetősége nincsen.
Az MNKSZ-nek a CBA, a Manna, a Roni, a Príma és a Reál hálózat is tagjai.
Borítókép forrása: Adobe Stock


