hero
Store Insider
Becsült olvasási idő: 1 perc
Nagyot drágul az alma idén, drasztikusan visszaesett a hazai termés

Az idei termés még a magyarországi fogyasztást sem fedezi.

Idén, várhatóan, mintegy 150 ezer tonnával kevesebbet takarítanak be az almából, mint tavaly, ez a mennyiség pedig még a magyarországi fogyasztásra sem lesz elegendő – írja, hétfői cikkében, a Népszava.

A lap információi szerint ugyanis mintegy 150 ezer tonnával kevesebbet takarítanak be belőle, mint tavaly. Az étkezési minőségű alma mennyisége a várakozások szerint 90-100 ezer tonna körül alakul, míg ipari almából 220-240 ezer tonnányi szedhetnek. A termés a belföldi fogyasztást sem fedezi.  miután az étkezési alma igénye 110 ezer tonnára, míg az feldolgozói kapacitás 400 ezer tonnára tehető – olvasható a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) és a Magyar Zöldség-Gyümölcs Szakmaközi Szervezet (FruitVeB) összefoglalójában. 

25-35 százalékos drágulás jön az alma árában

A léalma nettó felvásárlási ára a napokban kilogrammonként 75-80 forint között szóródik, ami a tavalyi közel duplája. Az étkezési alma esetében pedig 25-35 százalékos termelőiár-növekedés várható.

A gyengébb termés hátterében több tényező áll – írja a lap. Így 2023-ban viszonylag jó szüretnek örülhettek a gazdák, a fák terheltebbek voltak, ami, a rosszabb kondíciójú ültetvényeknél, az idén, egy eleve gyengébb virágzásban és termésben ütött vissza. Ezen kívül jelentős terméskiesést okoztak az időjárási károk, melyekből idén több is akadt. Az egyik legmarkánsabb a nyári, aszályos időszak volt.

Európában is gyengébb az almatermés

A helyzetet tovább nehezíti, hogy az EU-ban is gyengébb a termés az átlagosnál. A tervezett 11,5 millió tonna helyett vélhetően alig 10,2 millió tonna jön össze. Nem túlzás azt feltételezni, hogy ez a feszített piac uniós szinten a felvásárlási árak további alakulására is hatással lesz. Így a fogyasztók – itthon is – igencsak kellemetlen meglepetéssel találkozhatnak majd a polcok előtt állva.

képek: Adobe stock