hero
Store Insider

Rovat:

Fogyasztó
Becsült olvasási idő: 2 perc
Napóleon - a császár, aki hadilábon állt a pezsgővel

Bonaparte Napóleon alkoholfogyasztását vizsgálta az Oxfordi Egyetem volt professzora - írta meg társlapunk a Tobacco magazin. 

Katona, császár és végül számkivetett. Bonaparte Napóleon felemelkedése tüzértisztből Európa hódítójává olyan történet, amely továbbra is inspirálja a művészeket, írókat és az olyan hollywoodi rendezőket, mint Ridley Scott, akinek a hadvezérről szóló filmje már dübörög a mozikban. 

Napóleon alkoholfogyasztási szokásairól viszont ritkán esik szó, pedig érdekes részleteket tudhatunk meg ezáltal személyiségéről, szokásairól - írja a Tobacco magazin. A The Drinks Business Michael Broerst, az Oxfordi Egyetem nyugdíjazott, nyugat-európai történelemre szakosodott professzorát kérdezte Napóleon alkoholfogyasztási szokásairól. Broers elárulta, akkoriban nagyon nagy luxusnak számított a távoli tájakról hozott borok fogyasztása, így a legtöbben, hacsak nem voltak rendkívül gazdagok, a szülőföldjükön készített bort itták. Így életének első szakaszában Napóleon leginkább korzikai bort fogyasztott, ami sűrű és rendkívül erős, éppen ezért általában vízzel hígították és gyakran mézzel ízesítették. Fontos kiemelni ugyanakkor, hogy Napóleon nem volt híve az alkoholnak, kifejezetten gyűlölte annak gondolatát, hogy bármilyen szernek a hatása alatt legyen. Ez alól egyedül a koffein és a nikotin jelentett kivételt.

A későbbi császár viszont nem maradt Korzikán, későbbi élete során pedig számtalan különböző itallal találkozott. „Soha nem alakult ki igazán kifinomult ízlése, tipikus katona volt – bármit megivott a hadjáratai során” - állítja Broerst. Az olasz hadműveletek során jellemzően piemonti bort ivott, csakúgy, mint katonái. 

A kedvenc bora viszont a Gevrey-Chambertin volt. Szerette a jó vörös burgundit. Miután császárrá vált, azt javasolták neki, élessze fel XIV. Lajos azon szokását, miszerint minden délelőtt 11 órakor igyon meg egy pohárral ebből a borból. Napóleont viszont felháborította ez a gondolat, mondván, nem akarna egy ilyen jó bort az ebéd előtt vízzel higítani.

Napóleon érdekes taktikája partikra 

Az viszont egészen biztos, hogy Napóleon nem szerette a pezsgőt, mert állítása szerint nagyon felfúvódott tőle. Ezen állításában mellé állt második felesége, az ausztriai születésű Mária Lujza is, ami meglehetősen ellentmondásos, ő ugyanis nagy sörkedvelő volt, ami szintén puffadást okozhat. “A császárné szégyellt nyilvános helyen pezsgőt inni, mert zavarta, hogy böfizik tőle, és Napóleon azt mondta erre, hogy ő is így van vele. Összefogtak és kitalálták a módját, miként tehetnek udvariasan úgy, mintha élveznék a pezsgőt, anélkül, hogy ténylegesen meg kellene inniuk. Azt a módszert fejlesztették ki, hogy isznak néhány kortyot, de ügyelve arra, hogy a poharuk mindig legyen tele, különben a szolgák újra megtöltik - mondja Broerst. - Nem tudom, hogyan működött ez Josephine-nel, az első feleségével, mivel ő nyilvánvalóan imádta a buborékos italokat. Azt hiszem, hagyta, hogy Josephine igyon helyette” - véli a szakértő.