A Nébih közleménye kiemelte, hogy a betegség jelentkezésének és tovább terjedésének megelőzése a teljes baromfi ágazat szempontjából kulcsfontosságú, ezért kérik a járványügyi előírások maradéktalan betartását, ugyanis az enyhülő időjárás következtében a vadon élő madaraktól történő fertőződés kockázata is megnőtt.
A betegséget a Bács-Kiskun vármegyei Lakitelken egy 13 500 egyedet számláló pecsenyekacsa állományban igazolta a Nébih laboratóriuma. A betegség jelenlétére a takarmányfogyasztás drasztikus csökkenése hívta fel a figyelmet. Ezen felül az állatok aktivitása csökkent, idegrendszeri tünetek jelentkeztek, az elhullási arány megemelkedett. A mintákból a magas patogenitású madárinfluenza H5N1 altípusa volt kimutatható.
A hatóság közlése szerint a telep körüli 3 km sugarú védőkörzetet és kibővített megfigyelési körzetet jelöltek ki. Az állomány felszámolása és a járványügyi nyomozás jelenleg is zajlik.
Mint írják a kemény fagyok után az időjárás enyhülésének hatására a vadmadarak szétszóródtak és országszerte nagy kockázatot jelentenek baromfiállományainkra. Éppen ezért a legfontosabb a baromfik és a vadon élő madarak közvetlen és közvetett úton történő találkozási lehetőségének minimálisra csökkentése, mely a járványvédelmi előírások szigorú és következetes betartásával érhető el.
A madárinfluenzával kapcsolatos folyamatosan frissülő információk elérhetők a Nébih tematikus aloldalán.
Borítókép illusztráció: Adobe Stock


