Az Országos Magyar Méhészeti Egyesület adatai szerint a hazai méhek harmada elpusztult, a számuk egy év alatt 1 millió 100 ezerről 750 ezerre csökkent. A szakemberek szerint ennek legfőbb oka a szélsőséges időjárás.
Nemcsak a méhek számának csökkenése okoz problémát, a megmaradt állomány termelőképessége is fele a korábbinak. A hozzáértők szerint akár 20-30 százalékkal is emelkedhet a méz ára, sőt, lesznek olyan mézfajták, amelyek teljesen eltűnnek a boltokból.
Nagy Gyula, a Méhészek Fejér Megyei Egyesületének elnöke azt mondta: a méhek számának csökkenése miatt idén feleannyi méz lesz majd, mint tavaly, és ez a megélhetésüket is veszélybe sodorhatja. „Körülbelül tizenöt-tizenhatezer méhészet, tehát méhészcsalád van Magyarországon, ennek egy része főállású méhész, őket jobban érinti, a többiek pedig hobbiméhészek, nekik is elmarad a jövedelmük” – részletezte.
Mészáros László, az Országos Magyar Méhészeti Egyesület elnöke a Krónikának azt mondta, majdhogynem kijelenthető, idén Magyarországon nincs repceméz. Az akáccal is gond van, mert a déli akácterületeken ugyan gyűjtött az állomány, de a termelőképessége nem volt megfelelő.
A szakemberek szerint a fogyasztóknak mégsem kell lemondaniuk a hazai mézről, a boltokba elegendő mennyiség kerül. A termés csökkenése miatt exportra jóval kevesebb jut majd.
A Magyar Méhészeti Nemzeti Program keretében többféle támogatásra is pályázhatnak a méhészek. A rendelkezésre álló 1,2 milliárd forintos összeg évente 200 millió forinttal nő majd.
Több olyan támogatási eleme van a programnak, amely akár eszközbeszerzések, méhanyák beszerzése vagy éppen a betegségek elleni megelőzés céljából segít kezelni az ilyen típusú károkat és problémákat – mondta Feldman Zsolt, a Vidékfejlesztési Minisztérium agrárgazdaságért felelős helyettes államtitkára.

