Az elmúlt időszakban több egyeztetést folytattunk a szakmai és logisztikai érdekképviseleti szervezetekkel az útdíjrendszer átalakításáról. Megdöbbentő és elfogadhatatlan, hogy egy zártkörű tárgyalásról illetéktelen hangfelvétel készült. Ez aláássa a bizalmat és a korrekt együttműködés alapját. Az egyeztetéseket ilyen körülmények között nem folytatjuk tovább – közölte az Építési és Közlekedési Minisztérium (ÉKM) szerdán az MTI-vel.
Kiemelték, a kormány azonban ennek ellenére továbbra is a hazai vállalkozások oldalán áll, ennek megfelelően továbbra is következetesen képviseli a magyar gazdaság, a helyi lakosság és a hazai logisztikai szektor szereplőinek érdekeit. Olyan szabályozási környezetet kíván kialakítani, ami egyszerre támogatja a hazai vállalkozásokat, és csökkenti a településeket terhelő áthaladó kamionforgalmat.
Az útdíj mértékéről azt írták, hogy 2026. március 1-jétől - a 2026. január 1-jétől már hatályba lépett, inflációkövető növekedésen túl – nem emelkedik tovább a főúti szakaszok útdíja.
Ezzel összefüggésben azonban 2027. január 1-jétől differenciálásra kerül a főutak díjszintje, és ezt követően a gyorsforgalmi úthálózattal párhuzamos főutak eltérő útdíjjal lesznek igénybe vehetők, mint a gyorsforgalmi utakkal nem kiváltható főutak.
A differenciált díjszabás célja, hogy a tranzitforgalom inkább a gyorsforgalmi hálózatot használja, és ne terhelje indokolatlanul a településeken áthaladó főutakat.
A magyar gazdák támogatásával összefüggésben hangsúlyozták, jelentősen bővül a mezőgazdasági termékek útdíjkedvezménye. A saját eszközzel szállító mezőgazdasági termelők továbbra is teljes díjkedvezményben részesülnek, azonban a díjtermékek köre jelentős mértékben bővül a gabonafélék, élőállat, tej, konzervipari alapanyagok és egyes takarmányfajták esetén. A kedvezmény ellenőrizhető módon – az üresfuvarok kivételével – kiterjesztésre kerül a fuvarozók igénybevételével történő szállításra is.
A közleményben kitértek arra, hogy szigorúbban lépnek fel a szabályszegő tranzitforgalommal szemben. Az ellenőrző szervek határozottabban lépnek fel azokkal szemben, akik a magyar településeken áthaladva próbálják elkerülni a gyorsforgalmi úthálózat használatát. A tranzitút-szabályok megszegése esetén alkalmazható bírság összege 400 000 forintra emelkedik.
Ezzel párhuzamosan kivezetésre kerülnek a hazai fuvarozók versenyképességét rontó, a teherforgalmi intézkedésekhez kapcsolódó előéleti pontok. Emellett a jogkövető magyar fuvarozók számára további könnyítések lépnek életbe.
Megszűnnek a teherforgalmi korlátozásokhoz kapcsolódó büntetőpontok, ezzel csökken a jogkövető magyar fuvarozók adminisztratív terhelése; 60 perces türelmi idő hibás tengelyszám-beállítás esetén bírság nélkül; a viszonylati jegyek érvényességi idejének jelentős meghosszabbítása – áll a közleményben.
Borítókép illusztráció: Adobe Stock


