Becsült olvasási idő: 1 perc
New York betiltja a nagy és cukros üdítőket

Maximum fél literes kiszerelésben lehet cukros üdítőket vásárolni a New York-i éttermekben, utcai árusoknál. A javaslat nem vonatkozik a cukormentes italokra, gyümölcslevekre, turmixokra és alkoholra.

Jövő márciustól a New York-iak lemondhatnak a nagy kiszerelésű cukros üdítőkről, legalábbis a gyorséttermekben, a mozikban, az utcai árusoknál és a stadionokban – írja az Index. A város polgármestere, Michael Bloomberg úgy döntött, hogy ezeken a helyeken betiltja a fél literes kiszerelésnél nagyobb italok árusítását.

A javaslat nem vonatkozik azokra a cukormentes üdítőkre, amelyek negyedliterenként kevesebb mint huszonöt kalóriát tartalmaznak, és nem terjed ki a hatálya a New Yorkgyümölcslevekre, a tejjel készült turmixokra és az alkoholra sem, illetve nem érinti az élelmiszerboltokat, ahol továbbra is lehet majd nagy kiszerelésben árusítani a cukros üdítőket.

Az érintett helyek, gyorséttermek nem tarthatnak fél literesnél nagyobb poharakat, még akkor sem, ha a vendég diétás italt kér magának. Az ingyenes utántöltést viszont nem tiltja a rendelettervezet, mint ahogy azt sem, hogy valaki egyszerre huszonhat fél literes pohár üdítőt vásároljon magának.

A New York Times tudósítása szerint az üdítőital-ipari lobbi máris kikelt a tervezet ellen, szerintük a polgármester igazságtalanul kipécézte magának az üdítőket, és a metróban elhelyezett hirdetésekkel próbálják a maguk javára fordítani a közhangulatot.

New York-ban a polgármesteri hivatal szerint a felnőttek több mint fele túlsúlyos, és a város egészségügyi biztosa szerint az elmúlt harminc évben tapasztalható súlynövekedés legalább feléért a cukrozott üdítőitalok a felelősek. A rendeletnek még át kell mennie a város egészségügyi bizottságán, várhatóan 2013 márciusában fog életbe lépni.