Becsült olvasási idő: 1 perc
Mi legyen a fölösleges kukoricával?

A kukorica betakarítása Magyarországon lassan befejeződik. Míg az előző szezon terméseredményeire rányomta a bélyegét a rendkívüli aszály - amelyet a regionális aflatoxin probléma csak tovább tetézett -, idén az időjárás többé-kevésbé kegyes volt hozzánk. Az agrarszektor.hu elemzése.

A várható termésmennyiség 6,7 millió tonna környékén alakul, amely mindenképpen jó eredménynek számít, különösen a tavalyi 4 millió tonnás termésmennyiség fényében. Globális szinten mind a termésmennyiségre, mind a felhasználásra vonatkozó prognózisok növekedést jeleznek a tavalyi szezonhoz képest, azonban a legfőbb kukoricaexportőr országokban mindenütt erős termésre számítanak (az Egyesült Államokban jó esély van a rekordtermésre), így exportpozícióink nem túl erősek. Ezt csak tetézi, hogy logisztikai problémák miatt az idei év hátra levő részére már Magyarországról nem könnyű újabb exportszállítást vállalni.

Pangó kereslet a hazai piacon

A globális szinten is rendkívül bőséges termésmennyiségek miatt a kukorica ára a világpiacokon a tavalyi szezonhoz képest lényegesen alacsonyabb szintekről indult. A felvásárlási árak a hazai piacon is ennek megfelelően alakulnak, az erős termés miatt az elmúlt években megszokott keresleti piacról jelenleg nem beszélhetünk. A kukorica tonnánkénti felvásárlási ára 40-46 ezer forint között alakul, míg a tavalyi szezonban 60-70 ezer forint környékén értékesítettek a termelők. A felvásárlási piac jelenleg nem mondható túl aktívnak, de a kereskedők beszámolói szerint a szerződéskötések folyamatosak.

Az írás ezen a linken folytatódik.