Mint arról korábban is írtunk: idén nyártól él a kiterjesztett gyártói felelősségvállalási rendszer (EPR),amely szabályozza a gyártók felelősségét a termékek teljes életpályájára vonatkozóan. Ennek keretében lép életbe az italcsomagolások új visszaváltási rendszere (DRS) január 1-től.

Kinek kötelező igénybe vennie és kinek nem? Milyen szabályozások vonatkoznak gyártóra és kereskedőre? Az előadást Varga Bálint az IFUA Horváth retail FMCG és ipari szakértőés Bárdos Enikő Hulladékgazdálkodási szakértő tartotta.
A DRS-re azért is van szükség, mert a hulladékmennyiség az utóbbi években radikálisan megnőtt, az új rendszer pedig pénzbeli körforgásos érdekeltségek miatt – mindenki befizet és vissza is kap pénzt – jó esetben a gyártótól - a fogyasztóig az összes szereplőt motiválni fogja.
Az EPR jelenti a legnagyobb átalakulást a hulladékáram eddig rendszerében. Maga a visszaváltás már idén júniustól él, előnye, hogy míg a jelenlegi rendszer 40 százalékban tudja csak újrahasznosítani az összes csomagolást, a tervek szerint az életbe lépő DRS-ben ez az arány 90 százalékos lesz.
A csomagolások értékesítésekor 50 forint visszaváltási díjat kell felszámítani, így amikor az italgyártó piacra dobja a termékeit, le kell jelentenie, hogy hány palackot adott el, és befizetnie a palackonkénti 50 forintot. Majd a nagykereskedő-kiskereskedő megveszi a megemelt árú termékeket. A kereskedő kezelési díjat kap a MOHU-tól, ami fedezi a visszaváltás költségeit is. A fogyasztó pedig betétdíjat kap, vagy beváltható vouchert, vagy épp átutalást az automata által, utóbbi részletei azonban még kidolgozatlanok.
Mi lehet erre a további megoldás, hol válthatóak be a voucherek, mi lesz a sorsa a régi automatáknak? - Jöjjön el konferenciánkra további információkért!
A DRS körül még sok a kérdőjel, illetve a működési modellből fakadó FMCG és kereskedői gyártói kockázat. Itthon a teljes – vagyis a retail és a HORECA – kibocsátása 3.5 milliárd palack volt 2019-ben, ez a mennyiség magában foglalja a PET, alumínium, és az üveg csomagolásokat is. Jelenleg ugyan biztos adat nincs, de a szakértő elmondása szerint a pandémia után a fogyasztáscsökkenés miatt ez a szám biztos, hogy esett, így most körülbelül 3.2 milliárd darab lehet a mennyiség. A szereplők 160.000 tonna kibocsátást várnak jövőre. A legtöbb termék jelenleg egyutas, ezek válnak kötelezően visszaválthatóvá a tej és a tej alapú italok kivételével.
A visszaváltás érinti a 0.1 – 3 liter közötti kiszerelésű üveg, PET, alumínium, műanyag csomagolásokat. A tej, vagy tejes italok, illetve a Terta Pack még nem részei a rendszernek. A rendszerben mind a visszagyűjtés, hasznosítás, átadás áraiért is felel a gyártó. A MOHU koncesszorként koordinál és felel a pénzügyi elszámolásért is. A koncesszorral szerződést kell kötni a folyamatról egészen a tapadógöngyöleg kezelésig.
Hol és kinek?
A csomagolást a visszaváltási pontok (REpontok) veszik vissza, a kiürült csomagolást a MOHU gyűjti, majd továbbadja újrahasznosításra.
Minden éves szinten 500 darabnál többet forgalmazó vállalatnak kötelező résztvennie a rendszerben, ez alatt nem kötelező, viszont önkéntesen így is be lehet kapcsolódni. Kereskedőknél 400 négyzetméter felett kötelező visszaváltási pontot üzemeltetni, amihez a MOHU biztosít automatát. 1000 fő feletti településen pedig a MOHU-nak kötelező visszaváltási pontot biztosítani.
A rendszer létrehozói nem dolgoztak ki alapos részleteket az e-kereskedőkre és a HORECA-ra. Az e-kereskedők nem kötelesek beváltani a csomagolásokat, de önkéntesen csatlakozhatnak. További problémát jelent, hogy tőlünk nyugatabbra, például Németországban sincs megnyugtató megoldás sem a HORECA sem az e-kereskedelemben forgalomba hozott csomagolásokra. A HORECA egységek is használhatják a gyűjtőpontokat.
Meddig kell regisztrálni, ha januárban kerül forgalomba a termék?
Jöjjön el és tudja meg a Greenview konferencián!
Az önkéntesen csatlakozó kereskedők kézi visszaváltási folyamatot rendszeresíthetnek ez azonban még nem indul el januárban. A csomagolást be kell küldeni a MOHU nak regisztrációra, aki leellenőrzi, hogy megfelel-e a DRS-nek. Ennek menetét még nem dolgozta ki kellőképpen a MOHU.
Július 1-ig ugyanakkor a gyártóknak lesz még lehetősége értékesíteni a régi raktárkészleteket, vagyis lesz egy időszak, amikor forgalomban lesznek a már megfelelő címkével ellátott termékek és azok, amelyek még nem rendelkeznek címkével, így nem jár értük pénz.


