hero
Store Insider |

Forrás:

OKSZ
Becsült olvasási idő: 1 perc
OKSZ: az árrésstop már nem indokolt, inkább fékezi a piacot

Az Országos Kereskedelmi Szövetség (OKSZ) szerint a kormány döntése, amely egyeztetés nélkül hosszabbította meg és bővítette az árrésstopot, ellentétes a piaci folyamatokkal. A szervezet úgy véli, az infláció csökkenése és az árak stabilizálódása után már nincs gazdasági indoka az intézkedés fenntartásának.

Miközben az élelmiszer-infláció 5 százalék alá csökkent, a kormány újabb termékekre terjesztette ki az árrésstopot. Az Országos Kereskedelmi Szövetség szerint a beavatkozás a kisboltokat hozza nehéz helyzetbe, csökkenti az akciós lehetőségeket, és hosszú távon a gazdasági növekedést is fékezheti. 

A szövetség véleményét az alábbiakban változtatás nélkül közöljük.

Az Országos Kereskedelmi Szövetség értetlenül áll azelőtt, hogy a kormány minden egyeztetés nélkül meghosszabbította az árrésstopot, sőt kiterjesztette azt új termékekre is.

Az árrésstopot nem kiterjeszteni, hanem kivezetni kellett volna, mert ennek minden feltétele teljesült: az élelmiszer infláció március óta az 5 százalékos határ alatt mozog, és szeptemberben egyáltalán nem növekedtek az árak az előző hónaphoz képest.

Az árak idővel mindenképpen visszatérnek az eredeti pályájukra, de a lakosság addig sem nyertese, hanem vesztese lesz az árrésstopnak. A kiskereskedelem nem tud annyi akciót indítani, amennyit a vevők szeretnének, a települési kisboltok egyre nagyobb bajban vannak, és az intézkedés visszafogja a GDP növekedést is.