hero
Store Insider
Becsült olvasási idő: 1 perc
Az árrésstop nem kedvez a fogyasztóknak

Áprilishoz képest májusban az árrésstop ellenére 0,6 százalékkal emelkedtek az élelmiszerárak – adta hírül a KSH. Az Országos Kereskedelmi Szövetség (OKSZ) adatai szerint az árak az árrésstopos termékkörben április vége óta nem növekedtek, sőt sok esetben csökkentek is.

OKSZ az inflációról: Ezt nem mi csináljuk!

Az Országos Kereskedelmi Szövetség felhívta arra a figyelmet, hogy az élelmiszerárak emelkedése világosan rámutat arra, hogy

- a kiskereskedelem nem terhelte rá az árrésstopból származó veszteségeit más termékekre, nincs keresztárazás

- a kiskereskedelem május végéig sikerrel védte az árrésstop előtti beszállítói árakat.

- áremelkedés akkor is van, ha a kiskereskedelmi árrések a legnagyobb forgalmú élelmiszer termékkörökben fixek.

Mint hangsúlyozták, az áremelkedést nem a kiskereskedelem gerjeszti. A kiskereskedelem a legnagyobb láncok egymással szemben folytatott éles versenye révén éppen, hogy tompítja a beszállítói árnyomást, mert folyamatosan versenyezteti a beszállítókat a jobb árak elérése érdekében, és a vevőket csábító akciók keretében havonta 10 milliárd forintokat

Ezt az egészséges és fogyasztóbarát versenyt lehetetleníti el az állam akkor, amikor a valós problémákat a szőnyeg alá söpörve belenyúl a piaci folyamatokba. Az árrésstop május végi kivezetésének elmulasztása miatt azonban nő az esélye annak, hogy a beszállítók ismét megpróbálják érvényesíteni eddig elhalasztott áremelési szándékaikat, veszteségek pedig megnehezítik az üzletek számára a legjobb akciók elindítását.

“Az áremelkedést nem mi csináljuk, az árrésstop pedig nem kedvez a fogyasztóknak” – összegezte álláspontját az OKSZ.