Az Egyesület 2022-ben másfélszeresére növelte élelmiszermentő kapacitását, hogy lépést tudjon tartani a növekvő rászorulói igényekkel. Önkénteseink segítségére támaszkodva idén még több adományt szeretnének célba juttatni. Egyre több új rászoruló van az igénylők között, amiről így nyilatkozott az Élelmiszerbank elnöke, Cseh Balázs:
„Az év során egyre több új arc, korábban nem ismert látogató jelent meg az élelmiszerosztásokon. Olyan emberek is az Élelmiszerbank támogatását kérték, akik korábban sosem szorultak segítségre, például tisztes munkával és rendszeres bevétellel rendelkező családfők, a gyermekeiket egyedül nevelő szülők, az idős szüleiket gondozó fiatal felnőttek vagy egyedül maradt nyugdíjasok. A mindennapokban helyt álló, becsületes emberek ők, akiknek nem volt könnyű beállniuk az adományokért folyamodók sorába. De van az a helyzet, amikor félre kell tenni a büszkeséget és a szemérmességet. Mi pedig mindent elkövetünk, hogy az ő kéréseikre is választ tudjunk adni”

A Magyar Élelmiszerbank Egyesületről
A Magyar Élelmiszerbank Egyesületet néhány jóbarát hozta létre 2005 szeptemberében azzal a céllal, hogy összegyűjtsék a kereskedelemben feleslegessé vált élelmiszereket, és nehézsorsú emberekhez juttassák azokat. Az Egyesület elsősorban lejáratközeli, csomagolási hibás, valamint promóciókból és ünnepi kínálatokból visszamaradt termékeket kutat fel, hogy azok a hulladékégető helyett inkább rászorulók asztalára kerüljenek. Az élelmiszermentéssel ráadásul megelőzhető a feleslegek megsemmisítésével járó környezetterhelés is, és a termékek előállításába fektetett energia sem vész kárba. Az így összegyűjtött élelmiszereket az Élelmiszerbank az ország legtávolabbi pontjaira is el tudja juttatni. Egy 600 karitatív szervezetből álló országos hálózatot építettek fel, akiken keresztül az adományok valóban azokhoz kerülnek, akiknek a leginkább szükségük van rá.
Csúcson az élelmiszermentés és a rászorulói igények is
Az Élelmiszerbank országossá növekedett élelmiszermentő hálózata a tavalyi évben rekorderedményt ért el, 9.861.274.193 forint értékű árut juttattak rászoruló embereknek, családoknak. Naponta átlagosan 24 ezer kiló mentett élelmiszert osztottak ki az ország többszáz pontján, ami éves összesítésben 8,7 millió kilogrammot tett ki.
A mentett áruk háromnegyede 2022-ben is pékáru, illetve zöldség-gyümölcs volt, a fennmaradó tételek közt elsősorban tartós élelmiszert, tejtermékeket, italokat és húsárut találunk. Ezek egytől-egyig alapvető fontosságú élelmiszerek, a többségüket a nélkülöző emberek csak ritkán vagy egyáltalán nem engedhetik meg maguknak – különösen egy rekordinflációtól sújtott évben, amikor az élelmiszerek átlagosan ötven százalékkal drágultak. A rászorulói igények meredek emelkedését az Élelmiszerbank is érzékelte az adományosztásokon.
Élelmiszermentés másfélszeres erőbedobással
Az Élelmiszerbank 2022-ben újabb kétszázhuszonöt áruházat csatolt be a hálózatába, vagyis másfélszeresére emelte azoknak a boltoknak a számát, ahonnan minden nap összegyűjtik a feleslegeket. Így az inflációnál is gyorsabb mértékben tudták bővíteni az élelmiszermentő kapacitásukat, jelenleg 631 áruháznál tartanak.
Már a korábbi években szoros partnerséget alakítottak ki a Tescoval, az Aldival, a Metroval, a Auchannal, a KFC-vel és a Foodpandával, 2022-ben a Lidl és a PENNY is jelentős átadóvá vált. A kereskedelmi láncok egységein kívül az év során további 94 cégtől mentettek árut, élelmiszeripari gyártóktól, kereskedőktől, mezőgazdasági termelőktől és vendéglátóhelyekről is.
Az Élelmiszerbank 2022-ben összesen 239 ezer nehézsorsú embernek tudott segítséget nyújtani a megmentett élelmiszerek által, a nagytöbbségüknek havonta vagy még gyakrabban. A fokozatos kapacitásbővítés eredménye jól látszik az év végi eredményeken is: csak az év utolsó két hónapjában 524 119 darab élelmiszercsomagot tudtak célba juttatni.


