hero
Schäffer Dániel
Becsült olvasási idő: 6 perc
"Hosszútávú célunk, hogy a lehető legpozitívabb hatást gyakoroljuk a kozmetikai iparágra"

Óriási visszhangot kapott a Respray megjelenése a Rossmann üzleteiben, az újratölthetős dezodorok nemcsak a kibocsátást csökkentik, de világviszonylatban is újdonságnak számítanak, melyek meg is reformálhatják az iparágat. Interjúnk a két fiatal ötletgazdával egyben a Respray Solutinos Kft. ügyvezetőivel: Réti Andorral és Zámbó Gergellyel. 

Hogyan jött az ötlet az újratölthető spray megalkotásához? 

Zámbó Gergely: Andorral gimnáziumi osztálytársak voltunk, közös érdeklődési területünk a vállalkozások világa és a környezetvédelem. Az iskola mellett baráti beszélgetéseink során elkezdtünk olyan, elsősorban környezetvédelmi, problémákról beszélgetni, amik még megoldásra várnak, így jutottunk el az aeroszolos termékek újrahasznosításának a problémájához. Ezeket a termékeket nagyon sok országban, pl. Magyarországon, a bennük maradó túlnyomás és a gyúlékony hajtógáz miatt nem tudják újrahasznosítani. Hiába gyűjtjük ezeket a termékeket szelektíven, a hulladékfeldolgozóban kiválogatják és a kommunális hulladékkal együtt elégetik őket. Európában közel 2 milliárd fújós dezodor palackot dobnak ki az emberek évente, ez olyan mintha 6 Eiffel toronynak megfelelő alumíniumot minden évben legyártanánk, csak hogy elégessük és a következő évben újra legyártsuk ezt a mennyiséget. Látva ezt a problémát, úgy gondoltuk, hogy hatalmas előrelépés lenne, ha egy palackot akár több alkalommal is tudna használni a vásárló, így született meg a Respray ötlete.

Réti Andor, Zámbó Gergely - forrás: Respray Solutions

Mik voltak a legnagyobb akadályok a fejlesztés során? 

Réti Andor: Amikor belevágtunk a projektbe és megkaptuk az első befektetési ajánlatunkat első éves egyetemisták voltunk. Gergő a Corvinuson tanul pénzügy és számvitelt, én pedig a BME gépészmérnök hallgatója vagyok. Nagyon minimális technológiai szaktudásunk volt, amikor belevágtunk a fejlesztésekbe, így elképesztően nagy kihívásnak tűnt, hogy megalkossuk a világ első automatáját, ami vásárlói közegben képes fújós dezodor palackok újratöltésére. A hagyományos dezodorok PB hajtógázzal működnek, ezeket sajnos vásárlói közegben nem lehet újratölteni, hiszen a hajtógáznak köszönhetően gyulladás -és robbanásveszélyesek, emellett számos olyan funkciót ki kellett fejleszteni, ami egyszerűvé és biztonságossá teszi az újratöltési folyamatot. Végül külső szenior mérnöki szaktudás bevonásával, valamint végtelen saját kutatásnak és egy szuper szoftverfejlesztői csapatnak köszönhetően, sikerült megalkotni azt a gépet, amit a vásárlók már a Rossmann üzleteiben ki is tudnak próbálni!

A kozmetikumok piacán az elmúlt időben kezdett az innováció motorja lenni a fenntarthatóság, korábban ez nem volt annyira magától értetődő, ma azonban már a fogyasztók is elvárják. Mennyire egyedülálló nemzetközileg a fejlesztésetek? 

Zámbó Gergely: A többi dezodor kiszerelés esetében (stiftes, pumpás, golyós) és más kozmetikai termékek esetében (tusfürdő, sampon, mosószer, öblítő) már elérhetőek újratölthető verziók a piacon. Nagyon nagy öröm volt számunkra, hogy némelyik megoldás elképesztően nagy sikernek örvend a fogyasztók körében és a nagy márkák is elkezdtek kísérletezni ilyen jellegű megoldásokkal. A fújós dezodorok tekintetében mi vagyunk a világon az elsők és ezidáig egyetlenek, akik vásárlói közegben újratölthető megoldást dolgoztak ki!

Réti Andor, Zámbó Gergely

Ti kerestétek meg a Rossmannt, vagy közös volt a fejlesztés ötlete? 

Réti Andor: Gyenes András mentorunk és tulajdonostársunk segítségével kerestük fel a Rossmannt nagyjából másfél évvel ezelőtt. A koncepció és a fejlesztés nagy része akkor már megvolt, de a Rossmann-nal közösen értük el azt, hogy olyan formába öntsük a megoldásunkat, hogy ez a lehető legjobb vásárlói élményt biztosítsa. Illetve a dezodor termékek fejlesztésében is hatalmas szerepe volt a Rossmann-nak.

 Vannak-e arra nézve adatok, hogy egy újratölthető spray, mennyivel csökkenti a kibocsátást egy eldobhatóhoz képest?

Zámbó Gergely: A hosszútávú célunk az, hogy a lehető legpozitívabb környezeti hatást érjük el a kozmetikai iparágon belül, így a pontos számok nagyon fontosak számunkra a megoldás kibocsátására vonatkozóan. Termék-életciklusra leosztva összességében negyedére tudjuk csökkenteni a szén-dioxid lábnyomot. Mindezt a csomagolás többszöri használatával, sűrített levegő alkalmazásával és a logisztika optimalizálásával érjük el.

Meddig bírja egy palack? 

Réti Andor: Egy palackot minőségbiztosítási okok miatt a vásárlók maximum ötször tudnak feltölteni. A későbbiekben a fejlesztéseket követően mindenképpen szeretnék tovább növelni a maximum újratöltések számát. Azonban érdekesség, hogy egy töltés a sűrített levegőnek köszönhetően a hagyományos dezodorok hasznos élettartamához képest (1 hónap), akár két hónap is lehet, így egy vásárló akár közel egy éven keresztül is használhatja ugyanazt a palackot.

A szerkezet - Respray Solutions

Zámbó Gergely: A Rossmann-nal való együttműködés kezdetén komoly átvilágítást kapott a projekt arra vonatkozóan, hogy milyen kibocsátás csökkentési potenciállal rendelkezik. Amennyibben sikerül rávennünk a vásárlókat arra, hogy a hagyományos fújós dezodor termékek helyett válasszák az újratölthető verziót, akkor nagy mértékben tudjuk csökkenteni a dezodor termékek használatából adódó kibocsátást és ebben kulcs szerepet játszik a Rossmann és az ISANA márka.

Mik az eddigi tapasztalatok? Hogyan viszonyulnak az újításhoz a fogyasztók és hogyan reagál a piac?

Réti Andor: Elképesztően pozitív, minden várakozást felülmúló az eddigi reakció mind a média megjelenéseket, mind a töltések számát tekintve. Nagyon jó érzés azt látni, hogy teljes általános iskolai osztályok jönnek el megnézni a gépet, és vannak, akik csak ezért utaznak fel vidékről. Volt olyan rólunk készült TikTok videó, ami néhány nap alatt milliós nézettséget ért el. Elképesztően jó érzés látni azt, hogy az elmúlt három év munkájának megvan az eredménye, és egyöntetűen pozitív visszajelzések érkeznek a projektre vonatkozóan. Ez kiegészült azzal, hogy az első gép kihelyezését követően az iparág legnagyobb szereplői is felvették velünk a kapcsolatot és érdeklődtek a Resprayről, izgatottan várjuk a továbbiakat!

A fenntarthatóság korosztálybeli kérdés is, a fiatalabb generációk sokkal érzékenyebbek rá, mint az idősebbek, sokszor ennek mentén is vásárolnak. Elsősorban a fiataloknak szól a respray? 

Zámbó Gergely: Az eredeti feltételezésünk nekünk is az volt, hogy a fiatalokat tudjuk majd megszólítani ezzel a megoldással. Ebben a tekintetben kellemeset csalódtunk. Azt látjuk, hogy minden korosztályt más-más értékajánlattal tudunk megszólítani. Egy 14 év körüli fiatalnak elég az, hogy látta TikTokon, tetszik neki a gép és a palack, illetve maga az újratöltési folyamat. Az egyetemista korosztály már egyértelműen a fenntarthatósági aspektusra is koncentrál, náluk ez motiválja a gép használatát, míg a nyugdíjasokat az ár győzi meg, hiszen az első feltöltés 599 forintba, míg a további négy alkalom 299 forintba kerül. Sokat szoktunk kint ülni a gépnél, hogy beszélgessünk a vásárlókkal és szerencsére az eddigi tapasztalataink alapján azt mondhatjuk, hogy minden korosztály meglátja az értéket a palackok újratöltésében!

Forrás: Respray Solutions

Mennyire nyitott maga a fejlesztés, ez csak és kizárólag mostantól Rossmann és a ti projektetek, vagy más vállalkozásokkal is leszerződtök? 

Réti Andor: Egyelőre nagyon szoros az együttműködés a Rossmann-nal, a következő lépéseket mindenképpen velük közösen tervezzük megtenni, hiszen a Rossmann munkatársaiban hozzánk nagyon hasonló értékrenddel rendelkező embereket ismertünk meg. Azonban ahogy már korábban is említettük, a hosszútávú célunk az, hogy a lehető legpozitívabb hatást gyakoroljunk a kozmetikai iparágra, ezt úgy tudjuk elérni, ha megoldásunkat a lehető legtöbb helyszínen a lehető legtöbb ember számára eljuttattjuk és együttműködünk a legnagyobb márkákkal is. Így hosszútávon mindenképpen tervben van a helyszínek és márkák bővítése.
 

Ha igaz az, hogy a kozmetikai fejlesztéseknél a nagyobbak húzzák magukkal a kisebbeket, akkor szerintetek mennyire lesz trend az újratölthető spray? Egyedi marad, vagy trenddé válik? 

Zámbó Gergely: Mi abban bízunk, hogy trenddé válik. Sokan kérdezik meg azt, hogy nem félünk-e attól, hogy lemásolják a megoldásunkat. Mi erre mindig azt szoktuk mondani, hogy mi lennénk a legboldogabbak, ha más piaci szereplő is megjelenne ezen a piacon, hiszen akkor közösen tudnánk edukálni a piacot és az embereket arra, hogy használják az újratöltős megoldásokat.

Gondolkodtok-e más kozmetikai innovációban is? 

Réti Andor: Mi abban hiszünk, hogy a fenntarthatóság akkor lehet sikeres, ha olyan megoldásokat kínálunk az embereknek, melyekkel minimális kompromisszummal csökkenthetik a saját környezeti lábnyomukat. Még számos olyan kihívás és probléma van, ami megoldásra vár, a kozmetikai iparágon belül is, így mindenképpen szeretnénk minél több ehhez hasonló megoldást kidolgozni a jövőben!