Zamaróczy Ádám
Becsült olvasási idő: 1 perc
Sörhiány fenyeget a focivébé alatt

Mostanában pangásnak indult az élelmiszeripari szén-dioxid piaca, ami erőteljesen rányomhatja a bélyegét a futball-világbajnokság szurkolóinak kedélyére.

A nyári hőség és az oroszországi futball-világbajnokság kombinációja értelemszerűen világszerte drasztikusan felpörgeti a sörfogyasztást. Éppen ezért akkora tragédia, hogy súlyos szén-dioxid-hiány kezd elhatalmasodni a piacon.

Ha nincs szén-dioxid, akkor szénsav sincs.

Márpedig a szénsav a sör elidegeníthetetlen része.

A kritikus helyzet az ammónia-előállító iparban felmerült komplikációk okozzák. Az élelmiszeripari célú szén-dioxid túlnyomó részét ammónia felhasználásával hozzák létre, márpedig mostanában Európa-szerte sok ammóniagyárnak állították le a működését. A petrolkémiai-piaci információkat szolgáltató ICIS ammóniapiaci szerkesztője, Richard Ewing szerint rutin karbantartás miatt függesztették fel az üzemeltetésüket.

Ez a hír akár megnyugtató is lehetne, ám sajnos egy kisebb porszem így is marad a gépezetben: az ammónia előállításához szükséges földgáz magas ára miatt lehet, hogy sok gyárban „vonakodni fognak” visszaállni a termelésre.

Márpedig az Antwerpenhez és Rotterdamhoz hasonló, nagy logisztikai központokba irányuló ammónia-utánpótlás további akadozása közvetve sajnos akár a futball-világbajnokság szurkolóinak hangulatára is negatív hatást gyakorolhat.