A FruitVeb Magyar Zöldség-Gyümölcs Szakmaközi Szervezet és Terméktanács közleményében az idei meggytermésről azt is írta, hogy bizonytalan az előrejelzés, mert a termés fajtánként és termesztőkörzetenként eltérhet. A várható visszaesést a tavalyi aszály hatásának tulajdonítják, hiába virágoztak ugyanis jól a fák, a szárazság miatt gyengült a kondíciójuk, termékenyülő képességük.
A gyümölcsfák 10-20 százaléka kiszáradt, számottevő pusztulásról érkeztek bejelentések öntözött ültetvényekről is. A tavaszi fagy sem tett jót a meggynek.
Úgy vélik, hogy az első korai főfajta, az Érdi bőtermőnek jó lesz a termése. A cigánymeggy ugyanakkor mindenhol nagyon gyengén teljesít, ahogy a Debreceni bőtermő is, a többi fürtös meggy pedig térségenként nagyon eltérő.
A minőség egyelőre jónak látszik, a bőséges csapadék miatt a gyümölcs mérete is megfelelő, de a fertőzések még veszélyeztethetik a termést.
Piaci jelzések szerint a fogyasztás Európa-szerte 10-20 százalékkal csökkent az infláció miatt, ezért mind a léiparban, mind a konzerv- és hűtőiparban ennyivel nagyobb készletek maradtak meg tavalyról. A kereslet várhatóan a következő egy évben is mérsékelt lesz belföldön és külföldön.
A közlemény szerint a kiváló minőségű magyar meggy 60-70 százalékát a konzervipar hasznosítja. A belföldi befőttgyártók szervezettsége azonban nem megfelelő, így nem tudnak jó áron értékesíteni külföldön. Az előállítási költség ugyanakkor nőtt a befőttesüveg, az energia, a munkabér és más összetevők drágulása miatt. A meggytermesztés 30-50 százalékkal kerül többe, mint 2-3 éve, miközben a felvásárlási ár nem változott.
A FruitVeb adatai szerint Magyarországon a tavalyi termésből a konzervipar 31,7 ezer tonna, a léipar 7,9 ezer tonna, a hűtőipar ezer 7,5 tonna meggyet hasznosított. Külföldre 9,4 ezer tonna jutott, egyéb célokra 7,5 ezer tonna.
A betakarított mennyiségen felül 3 ezer tonna nem került piacra, tehát 67 ezer tonna termett 2022-ben belföldön, míg 2021-ben 62,2 ezer tonna, 2020-ban pedig 59,5 ezer tonna.


