Hazánkban mintegy 250-300 daganatos beteg gyermeket regisztrálnak évente, ám jó hír, hogy ma már 10-ből 8 gyermek teljesen felgyógyul a betegségből. Ezeknek a gyermekek és családjaik lelki rehabilitációját és a kezelések alatt álló gyermekek egészséges klinikai táplálását segíti a Danone Kft. Tegyünk Együtt a Gyermekekért programja, amelyben idén eddig 7 555 440 forint gyűlt össze. A program a hét végén, azaz november 4-én zárul.
Magyarországon az orvosok mintegy 250-300 daganatos beteg gyermeket regisztrálnak, ám hála orvosaik munkájának és a gyerekek kitartásának, ma már 10-ből 8 kisbeteg teljesen felgyógyul az erőt próbáló betegségből.
Arról azonban keveset tudunk, hogy a kórházba felvett beteg gyermekek 40%-a alultáplált. Ennek mértéke a benntartózkodás ideje alatt sajnos tovább nő, és az aktív kezelések idejére a daganatos betegségekkel küzdő gyermekek 36%-a súlyosan, 9%-a mérsékelten, 27%-uk pedig enyhén alultáplálttá válik. Az ok a kemo- vagy sugárterápiákban keresendő, melyek a kicsiknél erős hányingert és fokozott anyagcserét váltanak ki, ez pedig súlyvesztéshez valamint a testtömeg és testarányok kedvezőtlen változásához vezet. Ilyenkor a gyerekek teste, sejtjei gyakorlatilag éheznek.
A Tegyünk Együtt a Gyermekekért program idén is támogatja a kezelés alatt álló és a gyógyult gyermekek egészséges táplálását. Ebből a célból alakult meg Magyarország mind a 8 gyermekonkológiai központjában egy-egy, táplálkozási szakemberekből álló team.
Testsúlyingadozás a kezelések után
Amíg a kezelések alatt az alultápláltság, addig a kezelések lezárultát követően az elhízás okoz problémát a gyermekeknek. Ennek oka az, hogy a gyermekek hormonháztartása helyreáll, a szülők pedig az egészséges és mértéktartó táplálkozás helyett hajlamosak kényeztetni az addig sokat nélkülöző gyereküket. Megdöbbentő tény, hogy a daganatos gyermekbetegségekből gyógyultak több mint fele lesz túltáplált vagy elhízott, amely felnőtt korban szív és érrendszeri betegségek valamint csontritkulás kialakulásához vezethet.
„A dietetikusból, onkológus szakorvosból és egy ápolóból álló csapat elsődleges feladata a gyermekek állapotfelmérése és a szülőknek szóló szaktanácsadás” – mondta Simon Anikó dietetikus, az Egyesített Szent István és Szent László Kórház Gyermekhematológiai és Őssejt-transzplantációs osztályán működő Táplálási Team vezetője. „Szintén a TEGY programnak köszönhető, hogy a tavalyi támogatásnak köszönhetően létrejött egy szakmai protokoll, így immár országszerte egységes elvek szerint történik a gyermekek táplálási tanácsadása” – tette hozzá a team vezető.
A 2012. évi program támogatása tovább fogja segíteni a Táplálási Team-ek működését, de emellett kiemelt figyelmet szentelnek a gyermekek lelki rehabilitációjára is. Az idei program célja, hogy 2013 májusa és novembere között biztosítsa a teljes ellátási költséget a daganatos betegségből gyógyult gyermek és családtagjaik számára a Bakonyszücsi Rehabilitációs Otthonban.
A november 4-ig tartó program keretében a hét végéig továbbra is minden Könnyű és Finom termék árából jelképesen 1 forintot a Magyar Gyermekonkológiai Hálózat számára különítenek el.

