A z esemény műsorvezetője Tóth Mihály felvezetőjében elmondta: az esemény azért is jött létre, hogy gyakorlati tudnivalókkal szolgáljon, vitát generáljon.
A konferenciát dr. Somfay Dorottya a PPH Media Business unit vezetője nyitotta meg. Elmondta: 30 év naqy idő, ez a három évtized pedig nem jöhetett volna létre a szponzorok és a szakmai partnerek nélkül, akiknek megköszönte az együttműködést és a részvételt. Ács Dóra a Store Insider magazin főszerkesztője nyitó beszédében elmondta, idén két fogalom kapcsolódik a konferencia tematikájához: a fenntarthatóság és az együttműködés. A diskurzus és egymás véleményének meghallgatása mindennél fontosabb a nehéz gazdasági helyzetben - mondta.
Jövőre 750 milliárd
Az első előadás aktuális kérdésekkel nyitott: a kereskedelem támogatása, a kisboltok, hazai feldolgozók védelme, és az agrárium fejlesztése, valamint további intézkedések, amik meghatározzák az FMCG piaci trendeket. dr. Nobilis Márton az Agrárminisztérium államtitkára előadásában arról beszélt, hogy a kiskereskedelem és az élelmiszeripar az egyik legfontosabb húzóágazat itthon. A kiskereskedelem, akkor lesz sikeres, ha a kormányzat nem szól abba bele, ám vannak feladataik is, ez pedig a magyar ipar védelme - hangsúlyozta. Céljuk, hogy egyszámjegyű infláció valósuljon meg az év végére, ezért is valósították meg a kötelező akciózást, amit úgy lát, hogy egyelőre sikeres. 2020 körül a családok a büdzséjük 30 százalékát költötték élelmiszerre.- mondta. A kötelező akciózás és a júliusban induló árfigyelő rendszer is infláció csökkentő lesz szerinte. 750 milliárd forintot szán a kormányzat 2024-től az élelmiszeriparra- mondta el.
“Nemzeti bajnokká” szeretnék tenni a sikeres cégeket, valamint növelni szeretnék az exportra termelő vállalatokat is. Cél az is, hogy “a rövid ellátási láncokat minél jobban megteremtse az ágazat.” Azt látják, hogy a kereskedők igyekeznek lejjebb törni az árakat. Az árstop akkor kerül kivezetésre, ha tartósan csökken az infláció.
A válság lesz a normális állapot?
Fejlődési pályáján a hazai agrárium, aminek alkalmazkodnia kell a nemzetközi trendekhez, előírásokhoz is a modernizációs úton. "Kezdem félteni a fenntarthatóságot" - sok szempont és kérdés tartozik ide, de a szemléletformálás a legfontosabb feladatunk. Elég a határaink közelébe elmenni, ha szemléletformálásról beszélünk, hozta példának a Tisza hulladékszennyezését Fórián Zoltán az ERSTE BANK vezető agrárszakértője, “Fenntartható gazdálkodás, élelmiszerbiztonság” - című előadásában.
Hangsúlyozta, hogy "Olyan korszakba léptünk, amikor a válság lesz a normális állapot. Nincsenek többé nyugodt kiszámítható gazdasági időszakok" - mondta. Ugyanakkor - tette hozzá - hiszterizáltak a globális piacok. Itthon az élelmiszerárindex és a fogyasztói árindex kéz a kézben emelkedett, amire korábban nem volt példa.
"Kína és USA világhatalmi harcában mi csak a labda vagyunk, aminek súlyos hatásai lesznek az EU-ra nézve. Ebben a meccsben pedig az élelmiszert mint fegyvert használják. “Egyeztessük óráinkat és egyeztessük véleményünket, különösen akkor amikor ilyen zavaros idők járnak” - mondta el az ERSTE elemzője.

AI a gazdaságban: kell-e félnünk tőle?
Az AI-val kapcsolatos kérdésekben ki lehetne hitelesebb a Microsoftnál? Szabó Péter a Microsoft Magyarország ügyvezető igazgatója a Mesterséges Intelligencia szerepe a vállalati karrierutakban - című előadásában a vállalati „upskilling" és „reskilling" programokról és az AI munkafolyamatokban betöltött szerepéről beszélt.
Maradva a mesterséges intelligenciánál: az AI által gyűjtött adatokra fókuszált Goneth Jácint a Promolab Head of Business Developmentje előadásában. “Az adatok valósága a fogyasztóról festett álomképpel szemben - avagy így szerezz és tarts meg elkötelezett vásárlókat nyereményjátékkal!” Egy teljes egészében automatizált kampánnyal 75 százalékos elérést produkáltak az online nyereményjáték során - derült ki. Fontos, hogy a fogyasztóinknak azonnal jelezzünk vissza a játék során.

Új civilizációs hullámot hoz a MI
"Emelje fel a kezét aki azt gondolja, hogy a cége sikeresebb lesz belátható időn belül, ha használja a mesterséges intelligenciát!" A négy-öt felemelt kéz láttán az előadó úgy summázott, hogy ezek a cégek fognak megmaradni - hangzott el Feltárul a jövő – Mit tudunk kiolvasni az adatokból? Mit tartogat a mesterséges intelligencia az e-business és a kereskedelem számára? Pintér Róbert a Budapesti Corvinus Egyetem adjunktusa volt az előadó.
Mi a mesterséges intelligencia? Műész, bitbölcs sorolta az előadó az MI szinonimáit. Felhő és az adatok: annak lesz hatékony MI-je, aki ezt a kettőt még az MI mellé tudja tenni - mondta el a főleg e-kereskedelmi kutatással foglalkozó Pintér Róbert.
A copywriter szakma valószínűleg 15 év múlva nem - vagy másképp lesz. Van olyan online elsősorban élelmiszerkereskedelmi szereplő, amely valójában nem fmcg, hanem technológiai cég - emelte ki a Corvinus adjunktusa.
Új korszak határán vagyunk, negyedik civilizációs hullámot hoz a MI - zárta előadását Pintér Róbert.

Kereskedelem és e-kereskedelem – Irányok, fejlesztési lehetőségek című kerekasztal-beszélgetésben arra keresték a válaszokat, hogy milyen nemzetközi és hazai trendek jelentek meg az e-kereskedelemben, hogyan alakul a piaci szereplők részesedése, és milyen lehetőségeik vannak az FMCG-vállalkozásoknak ezen a területen. Fontos kérdés az AI felhasználásának lehetőségei is az FMCG-piacon.
Moderátor: Dörnyei Otília, consumer&retail director; Inspira Research
Résztvevők: Arany László ügyvezető igazgató, foodora market; Györke Zoltán elnök, Ecommerce Hungary Egyesület nagyvállalati tagozata; Kanyó Roland marketing és PR menedzser, DM Kft.
Lassú a dinamikája az FMCG piacnak, a teljes FMCG-n belül pedig kis részt foglal el az online - hangzott el. Értékben 60% - mennyiségi növekedésben 46 % az online fejlődése a dm-nél, mondta el Kanyó Roland a dm marketing és kommunikációs vezetője. A növekedés mértékében pedig visszaesés van - mondta el.
Az operatív folyamatokban segít jelentősen a mesterséges intelligencia - mondta el Arany László. Abban viszont már óvatosabbak, hogy az emberi interakciókat áthelyezzék teljesen mesterséges alapokra, amellyel egyetértett Kanyó Roland is.
Küzdelem az árakkal
Az ebédszünet után árképzés, akciók témáival folytatódott a konferencia.
Árképzés, akciók – Hogyan tartsuk meg a fogyasztót?
Előadó: Bodnár Krisztina business development manager, Gfk;
Régen nincs szó arról, hogy a kereskedők az „olcsón venni - drágán eladni" elv mentén alakítják ki kereskedelmi stratégiájukat. A világ ennél komplexebbé vált. A versenyben előnyt jelent a jó árstratégia kialakítása. Az utolsó negyedévben már nincs hová lefelé váltani - hangzott el az előadásban. Az élelmiszerek vásárlásnak mennyiségi csökkenése közel 10%. A ritkábban vásárlás majdnem minden kategóriában érvényes. A vajkrémnek, és a sós túrókrémnek például az éves forgalma közel 20 százalékkal csökkent.
A tömény szesz kategóriában a diszkont csatorna részesedése mennyiségben nőtt. Sok cég húzza meg a marketingköltését, azonban ez egy tévút - mondta az előadó, hiszen ezzel a márkák a saját márkák malmára hajtják a vizet.
Kedvezménykuponok (60 % felett) és az applikációk (34 %-al) használata növekedett.
“A lefelé vásárlásnak nincs vége a saját márkáknál”
Az előadást követő kerekasztal-beszélgetésben több oldalról megvilágítva volt szó a fenti témákról. A moderátor: Csehil Ádám üzleti kontroller,
Résztvevők: Bodnár Krisztina business development manager, Gfk; Csehil Ádám üzleti kontroller, Dobi István alapító tulajdonos, Dél-100 Kft; Éder Tamás elnök, Felelős Élelmiszergyártók Szövetsége; Noszlopy Zoltán kereskedelmi igazgató, CBA Kereskedelmi Kft.; Váczi Nóra versenytanácstag, Gazdasági Versenyhivatal; Vajdahunyadi Csaba kereskedelmi és marketing igazgató, Globus;
Növekszik a kosárméret nagy mértékben mondta el Bodnár Krisztina, majdnem olyan mértékben, mint az infláció. Igyekszünk minél kisebb reális haszonkulccsal dolgozni - mondta el Dobi István, ugyanakkor “nagy küzdelem van az árakkal.” Noszlopy Zoltán elmondta, hogy 3800 forint az átlagos kosárméret láncuknál. A tartósan alacsony árak hatását viszont már látják a fogyasztói árakban is. A Globus kereskedelmi igazgatója elmondta, hogy nálunk a legádázabb harc a régióban is a beszállítók között. Romániában is teljesen más a fogyasztói hangulat, más a percepció.
Éder Tamás a hazai termelők és a hazai versenyképesség védelme érdekében elmondta, hogy Lengyelországban az élelmiszerek többsége 0 százalékos Áfájú, és nem rakódtak rá azok a terhek, melyek itthon. A GVH képviseletében Váczi Nóra ehhez hozzátette, hogy a versenytársainkkal közöljünk információkat.
Éder Tamás lemondta, hogy a földrajzi eredet az ötödik, hatodik helyen van a hazai fogyasztónál. Az ár és a minőség a fontos. A termelők többsége nem szokta szeretni a saját márkát, ez a tendencia, nem fest túl szép jövőt a termelőknek. “A lefelé vásárlásnak nincs vége a saját márkáknál” - fogalmazott. A lebutított helyettesítő termékekben a magyar élelmiszeripar nem erős.
A multi előbb és jóval nagyobb árat csökkent, mint a hazai cégek a mostani helyzetben - mondta végszóként Noszlopy Zoltán.


