A szociális farmok a mezőgazdaság terápiás voltát hangsúlyoznák, vidéki környezetben biztosítanának emberléptékű zöld gazdaságokat. A hátrányos helyzetűek számára pedig rehabilitációként is szolgálnak, egy teljesen új belépési lehetőséget kínálna a munka világába számukra.
Jakubinyi László, a Szimbiózis Alapítvány elnöke szerint az EU-ban már több ezer szociális farm létezik, fontos lenne, hogy hazánkban is elerjedjen ez az eszme. Itthon is lehetőséget teremtene a hátrányos helyzetű emberek számára gazdálkodni összekapcsolva a szociális és az egészségügyi ellátást.
Ahhoz, hogy Magyarországon a szükséges ezer farm létrejöjjön, jogszabály-módosításokra van szükség. A szociális farm meg kell, hogy jelenjen a jogszabályokban és a hozzájuk kapcsolódó végrehajtási rendeletekben – mondta az M1 aktuális csatornán az elnök. Szerinte a mezőgazdaság társadalmi felelősségvállalásáról lenne szó.
Szeptemberben jelennek meg olyan pályázatok, mellyel forrást lehetne biztosítani a kezdeményezések számára – állítja Jakubinyi László. Hozzátette, fontos a jelentkezők motivációja, hiszen a farmok képesek lennének hálózatban működni és az egymás támogatása mellett olyan pályázatokat is le lehetne hívni, amivel egy erős, hosszú távú fejlesztést lehet majd létrehozni.

