Becsült olvasási idő: 1 perc
Új felirat kerül a forintérmére

Az idén harmincmillió, "Magyar Köztársaság" helyett "Magyarország" felirattal ellátott forintérme kerül forgalomba. Az ily módon megújított 50, 100 és 200-as érmékre még várni kell.

Az új alaptörvény értelmében az ország hivatalos megnevezése 2012. január 1-jén Magyar köztársaságról Magyarországra változott, ennek megfelelően ez évtől az új érmék "Magyarország" felirattal készülnek, és az igények szerint, folyamatosan kerülnek majd forgalomba. Az MNB a forgalomban lévő érmemennyiség pótlására 2012-ben 10-10 millió darab 5, 10 és 20 forintos címletű forgalmi érmét gyártat.

Összehasonlításul: az első negyedév végén az érmékből rendre 400,9, 260,8 és 217,6 millió darab volt forgalomban.
A többi címlet, azaz az 50, 100 és 200 forintos forgalmi érmék gyártatására és forgalomba kerülésére a jegybanki készletek alakulásának fényében 2012 után kerülhet sor. A korábban kibocsátott érmék változatlanul forgalomban maradnak, és érvényes fizetőeszköznek számítanak. Az új, "Magyarország" feliratos forgalmi érmék teljes címletsora 2012-ben csak forgalmi sorozatok formájában lesz megvásárolható - hívja fel a figyelmet az MNB.

A forgalomban lévő bankjegyek értéke 2012 első negyedévének végén 2599 milliárd forint volt, ami jelentős (16,5 százalékos) növekedést mutat 2011 azonos időszakának végéhez képest - közölte a jegybank. A bővülés a mennyiséget tekintve mintegy 12 százalékos, az emelkedés elsősorban a két legnagyobb címletnél jelentkezett.


Ami a forintérméket illeti, március végén 1,2 milliárd darab volt forgalomban, 46 milliárd forint értékben. A forgalomban lévő állomány mennyisége 4, értéke 3 százalékkal volt magasabb, mint egy évvel korábban. A növekedés oka alapvetően a 200 forintos és az 5 forintos érmék növekvő forgalomba áramlása volt.