A koronás védjeggyel ellátott tojások magasabb minőséget képviselnek majd, és a termelési vertikum magyar hozzáadott értékkel rendelkezik majd.
A koronás védjeggyel ellátott tojások magasabb minőséget képviselnek majd, és a termelési vertikum magyar hozzáadott értékkel rendelkezik majd. A termelők 54 százaléka tervez belépni a rendszerbe.
Hét-nyolc éve még 6 millió tyúkot regisztráltak Magyarországon, ma 3,6 milliót, ami azt jelenti, hogy nagyon leépült a piac – jelentette ki Káhn Norbert, a Gyermely Zrt. kereskedelmi igazgatója az M1 Ma reggel című műsorában.
Mint mondta: ennek az oka a többi közt az, hogy az uniós csatlakozás után nagy számban érkezett be az országba importtojás, az uniós termelők itt váltak meg feleslegüktől, persze ez stresszhelyzetet teremtett.
Beszélt arról is, hogy a koronás védjeggyel nemcsak egy nemzeti szimbólum kerül fel majd a tojásokra, hanem a termék olyan élelmiszer-biztonsági kritériumoknak felel meg, ami az előírtaknál szigorúbb. Gyakorlatilag naposcsibe koruktól nyomon követik a tyúkok fejlődését – mondta a szakember.
A rendszerben működők tevékenységét a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) évente kétszer ellenőrzi, a tagok emellett állat- és humánhigiéniai többletet vállalnak, illetve azt, hogy állatifehérje-mentes, hallisztmentes takarmányt használnak, a tojássárgáját pedig kedvező szinten tartják. Mindemellett a termelési vertikum magyar hozzáadott értéket képvisel a jérceneveléstől a takarmányozásig – hangoztatta.
A védjegyet jelenleg négy termelő használja, de 54 százalékuk tervezi a belépést a rendszerbe – tette hozzá a kereskedelmi igazgató, aki elmondta azt is, hogy a felsorolt intézkedések, kritériumok teljesítése nem jár olyan többletköltséggel, amelyet az árban is érvényesíteniük kellene.

