hero
Store Insider
Becsült olvasási idő: 1 perc
Új, rögzített kupakok jönnek az italcsomagolásoknál

Európai uniós előírás kötelezi az italgyártókat az új kupakok bevezetésére, a rendelet 2024 júliusában lép életbe.

 

2024 júliusában lép életbe az az EU-rendelet, amely előírja, hogy környezetvédelmi okokból rögzíteni kell a kupakokat a műanyag palackokon vagy a gyümölcsleves dobozokon. 

Magyarországon egyelőre még csak néhány gyártó lépett, de a többieknek is fokozatosan be kell vezetniük az új kupakokat. A fogyasztóknak is lassan hozzá kell szokniuk, hogy másként használják a palackot és a kupakot. 

A Magyar Ásványvíz, Gyümölcslé és Üdítőital Szövetség (MAGYÜSZ), a magyarországi alkoholmentes italgyártók szakmai érdekvédelmi szervezete megerősítette, hogy 2024 júliusától minden műanyagból készült üdítőitalos és ásványvizes palacknál, valamint az italoskartonoknál (például gyümölcsleves vagy tejes dobozok) a csomagoláshoz rögzített kupakokat kell használnia a gyártóknak. 

Az új kötelezettséget az unió egyes műanyagtermékek környezetre gyakorolt hatásának csökkentéséről szóló irányelve írja elő valamennyi tagállamnak. A kupak rögzítése ugyanis megakadályozza, hogy az a kommunális szemétben vagy a természetben végezze. A szabályozás a kereskedők számára nem jár kötelezettséggel.

Az új kupakot nem kell eltávolítani, hanem csak eltekerni, majd kattanásig hátra hajtani a palackhoz rögzítő gyűrű letépése nélkül. Fogyasztás után a palack a rögzített kupakkal egyszerűen visszazárható és azzal együtt összegyűjthető, illetve a megfelelő szelektív gyűjtőbe dobható.