hero
Store Insider
Becsült olvasási idő: 1 perc
Újabb FD-fertőzött területeket azonosított a Nébih

Az országos felderítés és a felelős gazdálkodás ellenére a szőlő aranyszínű sárgaságot okozó fitoplazma (FD) újabb borvidékeken bukkant fel: a betegség már 17 vármegyében és 20 borvidéken van jelen. 

A Nébih gyors beavatkozással, mobil laborautókkal segíti a fertőzött ültetvények azonosítását, miközben a szakhatóságok elrendelték a szükséges növényegészségügyi intézkedéseket.

Az intenzív felderítés újabb FD-vel fertőzött területeket tárt fel

Az intenzív felderítés eredményeként Bodrogkeresztúr térségében (Borsod-Abaúj-Zemplén vármegye, Tokaji borvidék) lakossági bejelentésre, míg Abasár községben (Heves vármegye, Mátrai borvidék) az intenzív felderítés eredményként sikerült kiszűrni a fertőzésgyanús szőlőtőkéket. A vármegyei növényvédelmi felügyelők mindkét helyszínen mintát vettek, végül a Nébih laboratóriuma igazolta a zárlati kórokozó jelenlétét.

A Nébih laboratóriumában végzett vizsgálatok megerősítették a fitoplazma jelenlétét, a gyors reagálást pedig a helyszíni mobil laborautók mérései is támogatták.

A fertőzött területeken az illetékes kormányhivatalok szakemberei 1 km-es zárlati zónát és további 3 km-es pufferterületet jelöltek ki a betegség terjedésének megfékezésére. 

A Nébih kiemelten felhívja a szőlőtermesztők és a lakosság figyelmét: a gyanús tünetek azonnali jelzése kulcsfontosságú a gyors beavatkozáshoz és a fertőzés megállításához.