hero
Store Insider
Becsült olvasási idő: 1 perc
Ukrajna: hamarosan tárgyalnak a fekete-tengeri gabonaszerződés meghosszabbításáról
Egy héten belül kezdődik a tárgyalássorozat.

Az Egyesült Nemzetek Szervezete és Törökország által közvetített Fekete-tengeri Gabona Kezdeményezés tavaly júliusban lehetővé tette gabonaexportálását három ukrajnai kikötőből.

A megállapodást novemberben további 120 nappal meghosszabbították, és márciusban újra meg kell újítani, de Oroszország jelezte, hogy nem elégedett a megállapodás egyes aspektusaival, és kérte a mezőgazdasági exportját érintő szankciók feloldását.

"A józan ész győzni fog"

"Egy héten belül megkezdődnek a tárgyalások a gabonafolyosó meghosszabbításáról, és akkor megértjük minden fél álláspontját" - mondta Jurij Vaskov ukrán infrastruktúráért felelős miniszterhelyettes a ProAgro mezőgazdasági tanácsadó cég által szervezett kijevi gabonakonferencián.
"Szerintem a józan ész győzni fog, és a folyosót meghosszabbítják" - mondta. Kifejtette: nyomást gyakorolnak Oroszországra, nemcsak a folyosó kiterjesztése, hanem a működésének javítása érdekében is.

"Látjuk, hogy az ellenség új feltételeket kezd támasztani. Megértjük, hogy nehéz lesz - ahogy novemberben is volt" - mondta Vaskov. Bízik abban a miniszterhelyettes, hogy a tárgyalások során minden fél álláspontját megértik és képviselni tudják, és meghosszabbítják a gabonafolyosóról szóló megállípodást.

A Fekete-tengeri Gabona Kezdeményezés védett tengeri tranzitfolyosót hozott létre, és célja a globális élelmiszerhiány enyhítése volt, és Ukrajna ügyfelei között a világ legszegényebb országai is szerepeltek. A fejlődő országok, például Szomália és Eritrea szintén nagymértékben támaszkodnak az Oroszországból származó búza importra.

Forrás: www.esmmagazine.com