Egyre változatosabb megoldásokkal próbálkoznak a kiskereskedelmi láncok, hogy csökkenteni tudják a csomagolóanyag-felhasználásukat. Most két nagy élelmiszerlánc döntött arról, hogy a fenntarthatóság jegylében Ausztriában bevezetik a többször használható tejesüvegeket.

A Billa üzleteket is működtető Rewe, illetve a Spar márciustól kezdi visszaváltható üvegben árulni a tejet, de első körben csak az organikus gazdálkodásból származó tejeket.
Eredetileg 2019 őszére tervezték az indulást, de a háttérlogisztikát csak mostanra sikerült kialakítani, lévén hogy a tejesüvegeket vissza kell venni, el kell szállítani, ki kell tisztítani és újra kell tölteni – írja a Der Standard.
A Billa üzletekben a biotej 1,79 euróba (600 forintba) kerül, az üvegdíj pedig 22 eurócent (kb. 75 forint) lesz. A Rewe és a Spar egyaránt a Berglandmilch üzemből veszi a kérdéses biotejet, vagyis a fejlesztés jelentős részét a tejgyárban kellett megvalósítani.
Ausztriában nincs olyan előírás, amely kötelezővé tenné az italos üvegek vagy a műanyag palackok visszavételét. Az üveg használata az utóbbi években visszaszorult, a visszavétel pedig nagyon ritka, vagyis eldobható üveget használnak.

Az üvegvisszaváltás iránt azonban mégis újra elkezdett érdeklődni az ipar, mert a vásárlók körében egyre nagyobb a műanyagokkal szembeni ellenállás. Ennek a folyamatnak az egyik első jele a biotej üvegbe töltése.
A Spar g7.hu-nak adott tájékoztatása szerint, a hasonló lépések, bevezetések lehetőségét hazánkban egyelőre csak vizsgáálják.
Szakértői vélemény szerint a szelektív gyűjtésnél azért hatékonyabb a visszavétel, mert a betétdíj jobb ösztönző, és ha a vásárló amúgy is rendszeresen jár a boltba, akkor neki is kézenfekvőbb megoldás.

