Biró Péter
Becsült olvasási idő: 6 perc
Vásárolhatunk-e vasárnap?

Szerdán az Országgyűlésben megkezdődött a kötelező vasárnapi pihenőnap bevezetéséről szóló KDNP-s kezdeményezés általános vitája.

Október végén a KDNP előterjesztésére újra elővették azt a javaslatot, amely a kereskedelmi láncok vasárnapi nyitva tartását szabályozná. A módosítást illetően egyelőre nincs egységes álláspont.

A javaslat előterjesztése különböző reakciókat váltott ki az érintettekből. Az ellenzők a foglalkoztatottság, illetve a bérek csökkenése mellett az új adók miatt is aggódnak, míg a támogatók a túlterheltség csökkentése mellett a családok védelme miatt is kiállnak a javaslat mellett.

„Nem ez a megoldás”

A Magyar Bevásárlóközpontok Szövetséges (MBSZ) szerint súlyos következményekkel járna, ha megszavaznák a törvénymódosítást. Az MBSZ számításai szerint, mivel a munkaidőalap 12-14 százalékkal csökken, azonnali elbocsátások várhatók, amelyek legalább 35 ezer munkavállalót érintenek, amely a jelenlegi, 7,4 százalékos munkanélküliség mellett veszélyes lehet. A Szövetség elnöke, Gyalay-Korpos Gyula közleményben megjegyezte, a kieső vasárnappal az elbocsátás és bércsökkenés vegyesen fordulna majd elő, emellett a kereskedők is rosszul járnának, mivel vélhetően forgalomcsökkenést lesznek kénytelenek realizálni. A javaslat szerint a 400 négyzetméternél kisebb alapterületű üzleteket nem érintené a korlátozás, ez az MBSZ szerint diszkriminatív és működésképtelen.


A plázákban a kicsik sem nyitnának ki

A szövetség adatai szerint jelenleg 59 600-an dolgoznak 7540 olyan üzletben, amely bevásárlóközpontokban található. Ezenfelül 53 ezren állnak alkalmazásban 2650 hipermarketben lévő üzletben. „Megértjük a vasárnapi nyitva tartás mellett érvelőket. – nyilatkozta Balatoni Judit, az MBSZ főtitkára. Valóban lépni kellene a munkavállalók érdekében, de nem ez lenne a megoldás.”

Az MBSZ állásfoglalása szerint, az 50 százalékos vasárnapi pótlék vagy a szabadnapok kiadása segítene a munkavállalók helyzetén, a zárva tartás nem időszerű. Kérdés, hogy ha 400 négyzetméternél nagyobb boltok bezárnak a bevásárlóközpontokban, mi lesz a kisebbekkel?

„Azt gondolnánk, hogy a kisebb alapterületű üzletek tulajdonosai örülnek, hogy „övék a terep”, de vélhetően, egyikük sem fog így kinyitni, hisz a központokat a nagyobb üzletek húzzák. Kérdéses még a plázamozik sorsa, amelyek szintén nagy alapterülettel bírnak, de az egyeztetések során még nem kerültek szóba, mint tényezők.”


Akár népszavazás is lehet, ha…

A Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetsége (VOSZ) szintén nem támogatja az ötletet, legalábbis mindenképpen párbeszédet szorgalmaz. A november 11-én megrendezett Európai Kereskedelem Napja konferencián felszólalt a szövetség ügyvezető elnöke, Demján Sándor, aki beszédében nagy részben ezzel a javaslattal foglalkozott. Demján az ünnepségen megerősítette, mindenképpen népszavazást kezdeményeznének a vasárnapi nyitva tartásról, amennyiben a kormány elfogadja a jogszabályt. Az ügyvezető elnök kiemelte, a szavazásnak mindenképpen politikamentesnek kell lennie, hisz ez elsősorban szakmai kérdés. Kiemelte, az időzítést sem tartja szerencsésnek, hisz az áruválaszték bővülésével, a hálózatfejlesztéssel Magyarországon végbement a kereskedelem modernizációja, az ágazat a legnagyobb áfabefizető, és jelentős foglalkoztató. A szövetség állásfoglalása szerint a vasárnapi zárva tartás az adóbevételek csökkenését eredményezi, ez esetben pedig újabb adót kellene kivetni a kiesés pótlására.


A szabad döntés joga

A népszavazás kérdése tehát még a jövő titka, de az is lehet, hogy nem kerül rá sor. Dávid Ferenc, a VOSZ főtitkára ugyanis elmondta, elállnának a népszavazástól, amennyiben a kormány támogatja az általuk november 12-én, a Nemzetgazdasági Minisztériumnak előterjesztett ötletet. Az elképzelés szerint a foglalkoztatottak vasárnapi munkavégzését önkéntes nyilatkozattételhez kötnék, hogy minden egyes dolgozó maga dönthesse el, akar-e vasárnap dolgozni. Bár ehhez módosítani kellene a Munka törvénykönyvén és a kereskedelmi törvényen is. A cél az, hogy a kereskedelemben dolgozó több mint félmillió ember munkahelye biztos legyen, a vasárnapi nyitva tartás pedig rugalmas alternatívát kínáljon a hét közben dolgozóknak és ne csorbítsa a fogyasztók szabad választási jogát, idejét.


Az idegenforgalom is megsínylené

Az Országos Kereskedelmi Szövetség (OKSZ) álláspontja szinte változatlan a javaslat első előkerülése óta. Az OKSZ számítása hasonló az MBSZ-éhez, véleményük szerint a kereskedelemben 15-20 ezer, kapcsolódó területekkel együtt akár 30 ezer személy állása is veszélybe kerülhet, ez pedig szembe megy azokkal a törekvésekkel, amelyekkel a kormány a nemzetgazdaság különböző területein segíti a foglalkoztatottság bővítését.

„Fontos hangsúlyoznom, hogy az OKSZ a családok és a kereskedők pártját fogja, de vannak más érdekek is! – nyilatkozta lapunknak Vámos György. Körülbelül 4-5 millió ember kedveli a vasárnapi bevásárlásokat, van, akinek csak ekkor van ideje boltba menni.”

Az OKSZ kiemelte, az idegenforgalom szempontjából sem mindegy, nyitva vannak-e a boltok vasárnap. A Magyarországra látogató turisták 400 milliárd forintot költenek a magyar áruházakban, ami a kiskereskedelmi forgalom 5-6 százaléka, ebből látható, hogy a költségvetés valamennyi adóbevételtől is elesne. „Az elbocsátások mellett a forgalomkiesés is érzékenyen érintené az országot, az egész gazdaságot” – mondta Vámos.

Elindult a párbeszéd

A szakmai szervezetek véleményét figyelembe veszi az NGM és elkezdte az egyeztetéseket is – mondta Glattfelder Béla, Nemzetgazdasági Minisztérium gazdaságszabályozásért felelős államtitkár a november 11-ei, a szakszervezetekkel, a boltokat üzemeltetőkkel való egyeztetés után. A végső álláspontok kialakításához azonban több egyeztetésre lesz szükség, a nyitott kérdésekről az érintettekkel nemcsak plenáris ülésen, hanem kétoldalúan, akár személyesen is hajlandó véleményt cserélni – mondta. Az államtitkár azonban mindenképp fontosnak tartotta kiemelni: a javaslatot országgyűlési képviselők, és nem a kormány nyújtotta be, így a törvényjavaslatban foglaltakról az NGM addig egyeztet, amíg a törvényjavaslat tárgyalása folyik az Országgyűlésben.

„November közepétől zajlanak a tárgyalások – fejtette ki Vámos György. Egy héten akár többször is összeülünk az NGM képviselőivel. A találkozókon elmondjuk az érveinket, bemutatjuk a tényeket.”

A nők és a család érdekében

Vannak olyan szervezetek is, amelyek üdvözlik a vasárnapi zárva tartást. A Kereskedelmi Alkalmazottak Szakszervezete, a Munkástanácsok Országos Szövetsége és a Nagycsaládosok Országos Egyesülete támogatta a KDNP kezdeményezését. A szervezetek egyetértettek abban, hogy a javaslat a többség elvárásainak megfelel a munkavállalói és a fogyasztói oldal részéről is.

A Magyar Nemzeti Kereskedelmi Szövetség elnöke is megszólalt a témában, Szatmáry-Jähl Angéla szerint a kereskedelemben, a kis- és középvállalkozásoknál 90 százalékban nők dolgoznak, és fontos, hogy a családjukkal lehessenek. Véleménye szerint a forgalom nem csökken majd, csak átcsoportosul, nem számít elbocsátásokra, mint ahogy a bérek változására sem. Palkovics Imre, a Munkástanácsok Országos Szövetségének elnöke is a nők és a család szerepét hangsúlyozta, véleménye szerint a társadalomnak szolidárisnak kellene lennie az érintett kereskedelmi egységekben, boltokban dolgozókkal.

Nem kell elbocsátástól tartani

A Kereskedelmi Dolgozók Független Szakszervezete (KDFSZ) véleménye szerint korlátozni és nem ösztönözni kell a vasárnapi munkavégzést. A javaslatot támogatja három kereskedelmi lánc, a COOP, a Reál és a CBA. A három szereplő közös közleményben fejtette ki a véleményét. Álláspontjuk szerint a korlátozásra több százezer kereskedelmi dolgozó pihenése, családi életének biztosítása miatt van szükség.

„Meggyőződésünk, hogy a szabályozás miatt nem következik be forgalmi visszaesés, így elbocsátásokra sem fog sor kerülni. Ennek megerősítéseként mindhárom üzletlánc garantálja, hogy a szabályozás életbelépése esetén sem fog munkahelyeket megszüntetni” – áll a közleményükben.

A láncok visszautasították azt a feltételezést, miszerint a szabályozás pozitívan diszkriminálja a három láncot, hisz elmondásuk szerint a legtöbb egységüknek zárva kell majd tartania, a franchise partnerek közül csak pár százalék működik családi vállalkozás keretein belül.

Az egyeztetések folynak a szakmai szervezetek és a Nemzetgazdasági Minisztérium között, egyelőre megjósolhatatlan, milyen végeredményre számíthatunk. A parlament gazdasági bizottsága november 18-án tárgyalta vasárnapi zárva tartás ügyét. A pártok képviselői támogatták a javaslatot, 8 igen, 1 nem és három tartózkodás mellett.

A Fidesz azt szeretné, hogy vasárnap senkit ne lehessen dolgoztatni, ennek első lépése a kereskedelemre vonatkozó vasárnapi munkavégzés tilalmáról szóló törvény megszületése - mondta Rogán Antal, a Fidesz frakcióvezetője a javaslat általános vitáját megelőzően. A politikus közölte, a Fidesz frakcióülésén megvitatták az üzletek vasárnapi zárva tartására vonatkozó KDNP-s előterjesztését, amelyet feltételekkel és módosításokkal támogatnak.

Rogán Antal azt mondta, terveik szerint a hét utolsó napján semmilyen üzlet nem lehet majd nyitva, ahol nem a tulajdonos vagy annak családtagjai dolgoznak. Kivételek ugyanakkor kellenek, ilyen lesz az adventi időszak, amikor engedélyezik majd a vasárnapi nyitva tartást és munkavégzést, de ezeken a napokon plusz bért kell kapniuk az érintett munkavállalóknak.

Hogy mikor kerül pont az ügy végére, nehéz megjósolni. Az Országos Kereskedelmi Szövetség főtitkára szerint: „Az ügynek talán soha nem lesz vége. Ha elfogadják a javaslatot, azért, ha nem, azért. A viták tovább folynak majd, ebben egészen biztos vagyok, megjósolhatatlan, milyen kimenetellel!”