A többi közt ezek a javaslatok szerepelnek abban a tervezetben, amelyet a Környezetvédelmi Minisztérium nyújtott be az országgyűlésnek. A Fidesz szerint nem érik el céljukat ezek a módosítások.
Kevesebb csomagolási hulladék, kevesebb adminisztráció - egyebek között ezt várja a zöldtárca a környezetvédelmi termékdíjról szóló törvény megváltoztatásától. A javaslat szerint január elsejétől a kereskedőknek nem kellene külön díjat fizetniük a kereskedelmi csomagolások után, a gyártók pedig újra tömeg alapon számolhatnák el termékeiket - most darabonként kell elszámolniuk. A Fidesz szakpolitikusa, Illés Zoltán szerint ehelyett inkább betétdíjat kellene bevezetni a palackokra, így a pillepalackokra is - éppen a pillepalackok kis tömege miatt tartja rossz ötletnek, hogy a gyártók a változtatás után újra tömeg alapon számolhatnák el termékeiket - írja az MR1Kossuth Rádió Online.
Ha a nagyon könnyű palackokat nézzük, grammokban számolunk és ha egy kg után fizetik a termékdíjat, abban több száz ilyen palack is lehet. A darabdíj azt jelenti, hogy minden egyes után meg kellene fizetni, ezzel nagyobb állami bevételre lehetne szert tenni - közölte. Emellett pedig ki kellene terjeszteni a szelektív hulladékgyűjtést – vélte. A politikus komplex, átfogó szabályozást sürgetett a hulladékmennyiség keletkezésének csökkentésére, az újrahasznosítás és a szelektív hulladékgyűjtés támogatására. Újabb változás, hogy a jövő évtől termékdíjas lesz a motorkerékpárok és a légi járművek gumiabroncsa is. Ezt jónak tartja a Fidesz szakpolitikusa, de szerinte átfogó szabályozás kellene a gumiabroncsok behozatalára is, mert sokszor újra futózásra hozzák be külföldről, valójában hulladékként rakják le települések határában, miközben a termékdíjat visszaigénylik a papíron újra futózásra behozott gumiabroncs után. A változásokról szerettük volna megkérdezni a környezetvédelmi tárca illetékesét is - a visszahívást még várjuk.
elelmiszer.hu

Becsült olvasási idő: 1 perc
Vége a termékdíjnak?
Jövő évtől nem terhelné a boltokat a csomagolásokra kirótt termékdíj, ugyanakkor már nemcsak a gépkocsik, hanem a motorok gumiabroncsa után is meg kellene fizetni a környezetvédelmi díjat
