Becsült olvasási idő: 1 perc
Vészhelyzet nincs, kockázat van

Kutatók szerint óriási károkat okozhat a környezetben és az élelmiszer-ellátásban a legtöbbet használt, neonikotinoidokat tartalmazó rovarölő szer - írja a Magyar Nemzet. A hazai élelmiszer-biztonsági hatóság tájékoztatása szerint nincs ok aggodalomra.

Veszélyezteti a világ biztonságos élelmiszer-ellátását a Föld legelterjedtebb rovarölő szere – állítják kutatók.

A The Guardian brit lap beszámolója alapján a szóban forgó termék olyan káros vegyi anyagokat – neonikotinoidokat – tartalmaz, amelyek komoly veszélyt jelenthetnek az állatállományra. A szakemberek kifejtették: amennyiben a rovarölőt tovább alkalmazzák, a méhek tömegesen pusztulhatnak, továbbá a szitakötők, a madarak, valamint a mezőgazdaságban termelt gabona és búza nagy része is fertőzött lehet. A jelenség következményekkel járhat az élelmiszer-ellátásban.

Lám, a DDT-vel is mi volt?!

A kutatók emlékeztettek egy korábbi hasonló esetre. Ekkor a hírhedt DDT (diklór-difenil-triklóretán) elnevezésű, nagy hatású rovarölő szerről derült ki káros környezet-egészségügyi hatása. A vegyületet a második világháborúban és az azt követő időszakban a tífuszt, pestist, maláriát és sárgalázat terjesztő tetvek, bolhák és szúnyogok ellen használták, ugyanakkor növényvédelmi célú alkalmazása is elterjedt. Például az Egyesült Államokban használatának következtében 1949-re az országból gyakorlatilag eltűnt a malária.

Időközben bebizonyosodott rákkeltő és születési rendellenességet okozó hatása: azokon a területeken, ahol a rovarölőt nagy mennyiségben használták, megugrott a koraszülések és az értelmi fogyatékkal születők aránya.

A cikk folytatása megtalálható a Magyar Nemzet augusztus 5-i számában.