hero
Store Insider
Becsült olvasási idő: 1 perc
Vetőmag-mintavételi tréningnapot tartott a VSZT és a Nébih

Első alkalommal szervezett vetőmag-mintavételi tréningnapot a Nemzeti Élelmiszerlánc–biztonsági Hivatal (Nébih), valamint a Vetőmag Szövetség Szakmaközi Szervezet és Terméktanács (VSZT) a vármegyei kormányhivatalok szakembereinek támogatásával és részvételével. A szakmai eseményre az Alisca-Mag Kft. sárbogárdi telephelyén került sor.

Az átruházott jogkörű tevékenység az ágazati szereplők részére megnyitja a lehetőséget, hogy hatósági felügyelet mellett a vetőmagos cégek aktívan bekapcsolódjanak a mintavétel, a szántóföldi ellenőrzési és a laboratóriumi vetőmagvizsgálati munkáiba. Ez elősegíti a fémzárolt vetőmagok gyorsabb piacra helyezését, javítják az érintett cégek export piaci versenyképességét és lehetővé teszik a hazai vetőmagvásárlók gyors kiszolgálását.

Az átruházott jogkörben végzett tevékenységek szigorú feltételekhez kötöttek, aminek egyik fontos eleme a képzési és vizsgáztatási rendszer.

„A jövőben mindhárom vetőmagminősítési részterület: a szántóföldi ellenőrzés, a mintavétel és a laboratóriumi vetőmagvizsgálat támogatására évente egy dedikált tréningnapot szervezünk a Nébih munkatársaival együttműködésben.”

– ismertette Polgár Gábor, a Vetőmag Szövetség Szakmaközi Szervezet és Terméktanács ügyvezető igazgatója.

Varga Péter, a házigazda Alisca-Mag Kft. laboratóriumvezetője, a VSZT Átruházott Jogkör Munkacsoportjának vezetője elmondta: a testület korábbi ülésein meghozott döntéseknek megfelelően elkezdték az éves tréningprogram-rendszer kialakítását. Egyeztetést folytattak a Nébih illetékes igazgatóságával és megállapodtak az oktatási, képzési és vizsgáztatási kérdésekben.

„A sárbogárdi workshop volt az első alkalom, hogy egy olyan eseményt szerveztünk, ahol összevontan zajlott az elméleti oktatás és vizsga. Ez szakmai szempontokból és munkaszervezési okok miatt nagyon jó megoldás, hiszen így például Sárbogárdra csaknem 50-en érkeztek. Ők a rendezvényen elméleti tudásokról adtak számot és a nap jó alkalmat teremtett a gyakorlati tudásuk mélyítésére és az egymás közötti tapasztalatcserére is."

– hangsúlyozta Kokavecz Gábor, a Nébih Vetőmag Felügyeleti Osztályának vezetője.

Az idei évben a szántóföldi nap Monorierdőn, a Nébih Fajtakitermesztő Állomásán lesz május második felében, a vetőmagvizsgálati tréningnapot pedig októberben tartják.

Borítókép: VSZT