A magyar sörexport százötven százalékkal emelkedett, ez is azt mutatja, hogy a magyar sör világhírű – mondta Kántor Sándor a Magyar Sörgyártók Szövetsége 2025-ös adventi sörestjén a budapesti Birdie Lounge & Terrace-ban, november 27-én. Az eseményt 2008 óta rendezik meg minden évben (a koronavírus-járványt kivéve, természetesen), s a remek sörök, ételek és vendégek mellett 2021 óta mindig híres magyar dzsesszzenészek gondoskodtak a hangulatról. Ezúttal a Balázs József Trió lépett fel.
Kántor Sándor szerint a pompás exporteredmények ellenére a magyar nagyüzemi sörgyártás komoly nehézségekkel küzd, egészen pontosan a koronavírus-járványhoz hasonló forgalom-visszaesést tapasztaltak. Ugyanakkor három pozitívumot is lát.

Az első, hogy folytatódott a prémiumsörök térnyerése, ma már minden harmadik Magyarországon értékesített sör a prémiumkategóriába sorolható. Mint mondta, a Magyar Sörgyártók Szövetségének tagjai – a Borsodi Sörgyár Kft., a Carlsberg Hungária Kft., a Dreher Sörgyárak Zrt. és a Heineken Hungária Zrt. – mind azon dolgoznak, hogy a fogyasztók tudatosak és megfontoltak legyenek, akik ha kevesebbet is fogyasztanak, de az minőségi sör legyen.
A második pozitívum egy, az előzőhöz hasonlóan évek óta zajló trend folytatódása volt: az alkoholmentes italok térnyerése. A magyar sörpiac tíz százalékát teszi már ki ez a kategória Kántor Sándor elmondása szerint, s a Sörszövetség tagjai technológiai fejlesztésekkel igyekeznek kiszolgálni az igényeket. 2025-ben olyan termékek is megjelentek a piacon, mint a koffeines malátaital, hidratáló alkoholmentes sör s különféle sörkoktélok.

A harmadik pozitívum némiképpen kapcsolódik az előzőhöz: a Sörszövetség tagjai mindannyian többmilliárdos fejlesztésbe kezdtek saját üzemeikben. Céljuk, hogy minél magasabb minőségű termékeket gyártsanak a fogyasztók számára – hangsúlyozta Kántor Sándor.
Az igazgató egy további örömteli eseményről is beszámolt: először léptek együttműködésre a Kisüzemi Sörfőzdék Egyesületével. A kooperáció gyümölcse egy közös kisfilm lett, amelyet le is vetítettek a sörest vendégeinek. Mint elhangzott, korábban nem volt együttműködés a felek között, s a kisfilm egyévnyi közös gondolkodás eredményeként született meg.
A Sörszövetség emellett 2025-ben megalapította az életműdíját is, amelyet olyan sörkedvelőknek és sörbarátoknak kívánnak odaítélni, akik a szövetség megítélése szerint sokat tettek a sörkultúráért, a sör szeretetének terjesztéséért. A díjat elsőként a 2025-ben hetvenedik születésnapját ünneplő Kovács Gábor, azaz Maláta kapta meg, aki a cseh sörök szerelmeseként – és újságíróként – hosszú évtizedek óta dolgozott a sörkultúráért.
A cikk a Tobacco 2026/01-es számában jelent meg.


