Becsült olvasási idő: 1 perc
Vizsgálat indult leptospirosis-ügyben

Eddig 25-en mentek orvoshoz a fertőzés miatt, négyen továbbra is kórházban vannak.

Vizsgálatot indított a megyei kormányhivatal a Jász-Nagykun-Szolnok megyei úgynevezett nádvágó betegség miatt. Eddig 25-en mentek orvoshoz a fertőzés miatt, négyen továbbra is kórházban vannak. A betegek többsége kukoricaföldeken dolgozott, és megvágta a lábát. Így fertőzte meg őket a mezei pockok és egerek által terjesztett kórokozó. A fertőzés többek között magas lázzal, izomfájdalommal és szédüléssel jár.

A Híradónak nyilatkozó Gazdag Istvánné magas lázzal és végtagfájdalommal került kórházba. „Kedden kezdődött, kedden délután kezdődött végül is nálam a láz, szerdán nagyon lázas lettem, csütörtökön fordultam végül orvoshoz, mert a szerdai nap az nagyon kritikus volt, akkor nagyon nem is tudtam lábra állni, annyira beteg lettem" – mondta az asszony.

Jász-Nagykun-Szolnok megyében már 25-en fordultak orvoshoz, ugyanezekkel a tünetekkel, közülük jelenleg négy beteget kezelnek a szolnoki kórházban. Mindegyikük leptospirosis fertőzést kapott, közismertebb nevén nádvágó betegséget. „Valamennyien lázzal, izomfájdalmakkal kerültek be, voltak betegek akik hasmenést, illetve hányást is panaszoltak az állapotuk antibiotikum adására illetve forszírozott folyadékbevitelre egy-két nap alatt jelentősen javult" – mondta a szolnoki kórház osztályvezető főorvosa.

A betegek az elmúlt hetekben a megye kukoricaföldjein dolgoztak, mezítláb. Valószínűleg ekkor kapták el a bakteriális fertőzést. A kórokozó a bőr felületi sérülésein, egy nyílt seben vagy horzsoláson keresztül juthat a szervezetbe. A baktériumot általában rágcsáló állatok hordozzák. Súlyosabb esetben akár agyhártyagyulladást vagy vesekárosodást is okozhat. A szakember szerint az idei enyhe tavasz különösen kedvezett a baktérium-hordozóknak, a mezei pockok és egyéb rágcsálók elszaporodtak. „A rágcsálók terjeszthetik a leptospirózis betegséget ürülékükkel, vizeletükkel amennyiben ez olyan nedves körülmények között kerül, hogy ott feloldódhat" – mondta Holló László, a megyei növény-és talajvédelmi igazgatóság vezetője.

A megbetegedések kapcsán most a megyei Kormányhivatal Munkavédelmi és Munkaügyi Szakigazgatási Szerve vizsgálatot indított, foglalkozási megbetegedés gyanúja miatt.