
Kiemelt figyelemmel kezelik az ASP megfékezését
Az afrikai sertéspestis továbbra is hazánk egyik kiemelt állategészségügyi kockázata.
Dél felé terjed az afrikai sertéspestis vírus
Mogyoródon talált vaddisznókban mutatták ki az afrikai sertéspestis (ASP) vírus jelenlétét.
Újabb ASP-eset rontja a hazai járványhelyzetet
Afrikai sertéspestist azonosítottak elhullott vaddisznóban a Szentendrei-szigeten
Magas kockázatú ASP-területet jelölt ki a hatóság Baranya vármegyében
A magyar határ közelében egy magas kockázatú terület létrehozásáról döntött az állategészségügyi hatóság.
Házisertésben igazolták az ASP-t Horvátországban
Jelentősen nőtt a sertéspestis magyarországi behurcolásának kockázata.
Újabb 25 ezer sertést ölnek le Romániában
Újabb, csaknem 25 ezer sertés elpusztításáról döntöttek a romániai hatóságok, miután a romániai állategészségügyi és élelmiszerbiztonsági szakhatóság (ANSVSA) afrikai sertéspestis (ASP) vírusát mutatta ki a bánsági Gátalján (Gataia) a Smithfield húsfeldolgozó tröszt egyik sertésfarmján - közölte a román közszolgálati rádió.
ASP: most különösen fontos a védekezés
A nyári mezőgazdasági munkálatok indulása fokozott körültekintést követel a sertéstartóktól is. A vírus ugyanis akár közvetett érintkezéssel, így a földekről betakarított terményekkel és eszközök közvetítésével is bekerülhet a telepekre. A házisertés-állományok védelme az egyik legfontosabb feladat az ASP elleni küzdelemben, ezért a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) felhívja az állattartók figyelmét a járványvédelmi előírások betartásának fontosságára.
Megjelent hazánk új ASP-mentesítési terve
Az Afrikai Sertéspestis Szakértői Csoport közreműködésével megújult hazánk ASP mentesítési terve. Az új előírásokat az országos főállatorvos 2/2020. számú határozata tartalmazza. A dokumentumban – az elmúlt időszakban szerzett tapasztalatok alapján – számos járványvédelmi előírást pontosítottak, esetenként egységesítettek, vagy egyszerűsítettek a szakemberek. Az új mentesítési terv célja az ASP elleni védekezés hatékonyságának emelése.
Csökkenhet a globális sertéshústermelés
Az olyan afrikaisertéspestis-vírus által érintett régiókban, mint Ázsia, Kelet-Európa és Afrika, várhatóan csökkentik a termelést.
ASP-t mutattak ki egy romániai sertésfarmon
Újabb 26 ezer sertés elpusztításáról döntött a romániai állategészségügyi és élelmiszerbiztonsági szakhatóság (ANSVSA), miután afrikai sertéspestis (ASP) vírusát mutatták ki a kelet-romániai Braila megyében egy sertésfarmon - közölte a Mediafax hírügynökség.
ASP-s vaddisznótetem Békés megyében
A Békés megyei Biharugra község külterületén elhullott vaddisznóból mutatta ki az afrikai sertéspestis (ASP) vírusát a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) laboratóriuma. Az állategészségügyi szakemberek – az országos főállatorvos utasítására – haladéktalanul megkezdték a szükséges intézkedések végrehajtását. A betegség valószínűleg a vaddisznók természetes vándorlása során, Romániából jutott a térségbe, de pontosabb magyarázatot a folyamatban lévő járványügyi nyomozás adhat majd.
Tovább nőtt az ASP miatti fertőzött terület
A korábban fertőzötté vált Pest megyei zárt vadaskert közvetlen közelében igazolta az afrikai sertéspestis (ASP) jelenlétét a Nébih laboratóriuma 2019. december 4-én. A vírust két elhullott vaddisznóból mutatta ki a hatóság.
Kivéreztetett húsipar
Növekvő élősertés- és nagyjából stagnáló húskészítményárak közé szorul be a magyar húsipar, amely a korábbi évek súlyos válsága és néhány évnyi csend után most újabb rossz szériával kénytelen szembenézni. A kínai sertéspestis döbbenetes hatása az egyre élénkülő globális kereslet, amely felveri az alapanyagárat. Az így megnőtt költségeket azonban nehezen vagy sehogy sem tudja elfogadtatni a kereskedelemmel a strukturális problémákkal is küzdő húsipar, amelynek legtöbb szereplője idén veszteséges lesz. Nagy port felverő feldolgozói csődökre azért még így sem számít a piac, de a vágóhidak között a gyengébb és kisebb szereplők már nem biztos, hogy megérik a tavaszt.
Megszenvedik a húsfeldolgozók az ASP-t
Az év elejétől szeptemberig 10-16 százalékkal drágult a boltokban a sertéshús, a húskészítmények ára pedig 6-8 százalékkal emelkedett. Az afrikai sertéspestis hatására bekövetkező áremelkedés itt biztosan nem áll meg, különben sorban bedőlnének a magyarországi húsfeldolgozók – írja a 24.hu.
