
A NAK podkasztjában szerepelt a MADOSZ elnöke
Hazánkban több száz évre nyúlik vissza a dohánytermesztés. A dohánynövény eredetileg 1560-ban jelent meg Európában, a magyar ajkú területek közül elsőként Erdélyben kezdték el termeszteni. A kiegyezés idején Magyarország volt a kontinens egyik legnagyobb dohánytermelője, hazánk az előállított mennyiség szempontjából jelenleg a hatodik.
A hazai dohánytermesztés megszűnésétől tart a MADOSZ
Nem tudni mi lesz azzal a közel 20 ezer, hátrányos helyzetű munkavállalóval, akinek ez idáig a dohánytermesztés nyújtott egyetlen, biztos megélhetési forrást Magyarországon, ugyanis maga az ágazat hazai fennmaradása kérdőjeleződött meg az idei évtől kezdve az uniós források megszűnésével. Az EU eddig a szerkezetátalakítási program részeként adott pénzt a dohánytermesztésből élőknek, nevezetesen 24,2 millió eurós összeget, azonban az idei évtől a dohány lekerült a támogatási listáról. A nemzeti források a korábbi uniós pénzek csupán 60%-át pótolják egyelőre, ráadásul a támogatás igénylésének bürokratikus folyamata sokszor nehézséget jelent még a jól képzett dohánytermelők számára is. Mindezek mellett az idei aszályos időjárás a felvásárlási árakra és a mennyiségre is negatív hatással van – hangzott el a Magyar Dohánytermelők Országos Szövetsége (MADOSZ) által hagyományosan, évenként megrendezett Dohánytermesztési Nyílt Napon szeptember 10-én, Ófehértón.
Két részletben kapják meg az állami támogatást a dohánytermelők
Két részletben fogják megkapni a dohánytermesztéshez nyújtott 5 milliárd forintos állami támogatást a gazdálkodók - közölte a Földművelésügyi Minisztérium parlamenti államtitkára kedden a Szabolcs-Szatmár-Bereg megyei Máriapócson.
8%-ra bővült az illegális cigaretták forgalma
Intenzíven bővült a nem Magyarországon adózott cigaretták piaca, az illegális forgalom megközelíti a 8 százalékot. Már nemcsak a keleti régióban, de a fővárosban és Nyugat-Magyarországon is élénkül az illegális kereskedelem - állapítja meg a GfK Hungária kutatása. A Dohányipari Befektetők Magyarországi Szövetsége (DBMSZ) konkrét lépéseket javasol a feketepiac visszaszorítása érdekében.
Sokan élnek dohánytermesztésből
Magyarországon 20 ezer dolgozó köthető az ágazathoz - elsősorban a hátrányos helyzetű észak-alföldi területeken -, akiknek munkája példaértékű – hangzott el a 2013. szeptember 11-én, Ófehértó község határában megrendezett Dohánytermesztési Nyílt Napon.
Vége lehet a magyar dohánytermesztésnek
Nem engedélyezné a jövőben az Európai Unió a Magyarországon is termesztett Burley nevű dohányfajtát. Az intézkedés teljes egészében felszámolná a magyar dohánytermesztést.
Munkahelyek millióit szüntetné meg a WHO legújabb javaslata
A magyar dohánytermelők aggódnak a WHO legutóbbi javaslatai miatt, amelyek drámai hatással lennének a foglalkoztatásra, de nem csökkentenék a dohányfogyasztást.
