
Növelni kell a feldolgozott termékek arányát a magyar élelmiszerexportban
Az utóbbi tíz évben jelentősen bővült a magyar agrárexport, azonban a kivitelnek csak alig harmadát adják a feldolgozott mezőgazdasági termékek, élelmiszerek. Ez az arány a legtöbb közép-kelet-európai országban jellemzően magasabb, míg a nyugat-európai országokban eléri az 50-60 százalékot is – hangsúlyozta Éder Tamás, a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara élelmiszeriparért felelős alelnöke, az Élelmiszer-feldolgozók Országos Szövetségének elnöke a XXVII. Bálványosi Nyári Szabadegyetem és Diáktábor keretében rendezett kerekasztal-beszélgetésen.
Milliárdok hiányoznak az orosz embargó miatt
Máig tartó negatív hatásai vannak a tavaly augusztusban egy évre meghirdetett, majd egy hónapja még egy évvel meghosszabbított orosz élelmiszer-embargónak. Az egyik napról a másikra felhalmozódó felesleg hatalmas nyomást helyezett az uniós piacra, alternatív értékesítési célpontokat pedig alig sikerült felkutatni. - közölte a Világgazdaság.
