
Gümőkórt mutattak ki egy hazai szarvasmarha-állományban
A Komárom-Esztergom megyei telep egyedeit vadállatok fertőzhették meg.
Főállatorvos: az élelmiszerek nem terjesztik a vírust
Az eddigi tudományos ismeretek alapján az élelmiszerek és azok csomagolóanyagai nem játszanak szerepet a COVID-19 terjedésében - közölte az országos főállatorvos a járvány elleni védekezésért felelős operatív törzs online sajtótájékoztatóján..
Országszerte zártan kell tartani a baromfit
Január 16-án megjelent az országos főállatorvos legújabb határozata, amely Magyarország teljes területén előírja a baromfik zártan tartását. Az intézkedés célja, hogy tovább csökkenjen a vadon élő madarakkal való érintkezés lehetősége, ezáltal a baromfiállományok madárinfluenza vírussal történő fertőződésének kockázata.
Nehezebb lesz növényt behozni az Unióba
A külföldre utazók nem gondolnák, hogy a csomagjaikba rejtett növényeken, növényi termékeken vagy terméseken jelen lévő nem-honos növénykárosítókkal mekkora veszélyt hozhatnak magukkal utazásaikról. Az Európai Unió tagállamai a 2019. december 14-től alkalmazandó szigorúbb szabályozással az utazóktól is felelős magatartást várnak el a növénykárosítók terjedésének megakadályozása érdekében. Az új előírások a növények, növényi termékek kis mennyiségű, saját célú behozatalát is korlátozni fogják.
Még nem késő védekezni a monília ellen
A hétvégi esőzések – noha az aszály sújtotta területeket áldásként érte – a virágzó csonthéjas gyümölcsfáknál megfelelő feltételeket teremtettek a súlyos hajtáselhalást okozó moníliás betegség megjelenésének. A meggy és az őszibarack esetében még nem késő a védekezés.
Intézkedések a szőlőültetvények védelmében
A Nébih szakmai irányításával idén is folyamatos felderítést végeznek az illetékes megyei kormányhivatalok a rendkívül veszélyes szőlő aranyszínű sárgaság (Flavescence dorée, FD) betegség jelenlétének felmérésére. Az eddigi felderítő munka tapasztalatai szerint a betegség elterjedési területe csak kis mértékben haladta meg a tavalyit, új fertőzési gócot a vizsgálatok nem tártak fel.
Saláta szedi áldozatait az USA-ban
Az Egyesült Államokban mindeddig nagyjából 200-an betegedtek meg egy újonnan kitört E. coli járványban. Az infekciónak már halálos áldozatai is vannak.
Aki nem gondozza a szőlőültetvényét, lemondhat róla!
A Dunántúl 7 megyéjében összesen 80 hektár elhanyagolt szőlőterület – döntően zártkertek és kiskertek – gondozására, másodsorban felszámolására szólította fel a hatóság az érintett gazdákat – tájékoztat a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (NÉBIH).
Nébih közlemény: zárlat alatt a Badacsony-hegy szőlőbetegség miatt
A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal közleménye szerint a hivatal a teljes Badacsony-hegy zárlatát elrendelte a szőlő aranyszínű sárgaság betegség miatt. A badacsonyiak szerint túlzó és félreérthető a hivatal tájékoztatása.
Madárinfluenza - minden érintett gazda részesül állami kártalanításban
A madárinfluenza-vírussal fertőzött állatállomány leölése kötelező, minden érintettnek jár az állami kártalanítás, ennek összege az állat forgalmi értéke - közölte a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) hétfőn.
Magyarország utánpótlása folyamatos a dán fertőzött malacokból
Dánia minden évben fertőzött malacok ezreit exportálja, és a tenyésztők egyelőre semmit sem tesznek a járvány megakadályozására - írja a Magyar Idők.
Rendre a kihalás szélére sodródik a banán
A banánok genetikai sokféleségének hiánya a gyümölcs kihalásához vezethet. A fejlett országokba exportált banánok kilencvenkilenc százaléka Cavendish fajtájú.
A német boltokban kapható hús negyede beteg állatoktól származik
Egy ellenőrzés szerint a beteg állatok húsát is feldolgozzák a német vágóhidak – derül ki az ujszo.com cikkéből.
