
Minden ország maga dönthessen a GMO-ról!
Több mint egy évtizedes vitának vethet véget a környezetvédelmi miniszterek június 12-re várható politikai megállapodása, amelynek értelmében a tagállamok környezetvédelmi és egészségügyi indokok kivételével bármilyen érvvel tilthatják majd génmódosított kukoricák és burgonyák köztermesztésbe vonását a saját területükön. Az agrárszektor.hu cikke.
Termeszthető lesz a Pioneer 1507 elnevezésű GMO-kukorica?
Az Európai Bizottság jogértelmezése szerint már nincs módja visszavonni javaslatát a Pioneer 1507 nevű génmódosított (GMO) kukorica termesztésének engedélyezésére, miután a tanácsban nem sikerült minősített többséggel leszavazni a kérelmet, kénytelen lesz kiadni a termesztési engedélyt - közölte szerdán Roger Waite, a brüsszeli testület agrárkérdésekért felelős szóvivője. Szerdán 12 tagállam európai ügyekért felelős vagy külügyminisztere, illetve államtitkára levelet írt Tonio Borg egészségügyi biztosnak, amelyben arra az álláspontra helyezkednek, hogy a bizottság igenis visszavonhatja a javaslatot.
Zárt kapukat döngetnek
Az amerikai mezőgazdasági minisztérium adatai szerint 14 hónapja nem látott mennyiségű génmódosított amerikai búza importálását törölték Kínában a múlt héten. A behozatal korlátozására vonatkozó szabályok enyhítésével az amerikai kereskedelmi bizottság eddig sikertelenül próbálkozott. Az Agrárszektor.hu írása.
Magyar Nemzet: Időben eltüntették a nyomokat
Közvetlen bizonyítást nyert a feltevés, miszerint egyes gazdálkodók feketén beszerzett, génszennyezett kukoricamagot vetettek el – tájékoztatott Fazekas Sándor.
Suttyomban itt a génmódosított kukorica
Azonnali hatállyal átfogó vetőmag-, illetve vetésellenőrzést rendelt el a vidékfejlesztési miniszter, mert tudomására jutott, hogy az ország keleti határain keresztül bizonyos mennyiségű génmódosított (gmo) kukorica-vetőmag érkezett illegálisan Magyarországra, írja a Napi Gazdaság.
A GM növények kockázatait vizsgálták
A számos országban engedélyezett és piacra került géntechnológiai úton (GM) módosított növényekből készült élelmiszerek és takarmányok biztonsága és nyomon követése érdekében vett részt egy többéves nemzetközi projektben a Központi Élelmiszer-tudományi Kutatóintézet (KÉKI).
Kártérítéshez jutnak a gazdák a GMO-val szennyezett vetőmagok miatt
A Vidékfejlesztési Minisztérium kezdeményezésére a kormány döntött arról, hogy a genetikailag módosított szervezetekkel (GMO) szennyezett vetőmagok miatt károsult magyar gazdák hektáronként 360 ezer forint kártérítést kaphatnak az államtól.
Silózás után felhasználható a génmódosított kukorica
Megerősítette az élelmiszer-biztonságért felelős helyettes államtitkár, hogy silózás után valóban felhasználható állati takarmányként az a génmódosított kukorica, amelynek kiszántását több ezer hektáron rendelte el a Vidékfejlesztési Minisztérium.
A gabonatermesztők tiszta képet várnak a GMO károkról és a biztosítékokról
A Gabonatermesztők Országos Szövetsége tiszta képet akar kapni a génmódosított vetőmaggal szennyezett területeken kikelt növényállomány megsemmisítésének lépéseiről, valamint a felmerülő károkozások jogi és anyagi biztosítékairól.
Teljes az egyetértés a GMO-mentes státusz megőrzésének fontosságában
A minisztériumban teljes az egyetértés abban, hogy Magyarországnak meg kell őriznie GMO-mentes státuszát – hangsúlyozza a Vidékfejlesztési Minisztérium sajtóirodájának közleménye.
Büntethető lesz a GMO-szennyezés
Magyarországon eddig körülbelül 950 hektáron termesztett génmódosított kukoricát semmisítettek meg, és azonosították az összes, ügyben érintett vetőmag-forgalmazót – mondta Fazekas Sándor vidékfejlesztési miniszter csütörtökön a Magyar Televízió Ma reggel című műsorában.
Milliárdos károkat okoznak a GMO vetőmagok
Forintmilliárdokban mérhető károkat okoz a magyar mezőgazdaságnak, hogy génmódosított (GMO) vetőmagok kerültek ki a termelőkhöz, majd a szántóföldekre, mivel ezzel megszűnik az ország génmódosítás-mentes státusza – mondta Lánszki Imre ökológus, igazságügyi szakértő az MTI-nek.
GMO kukoricát vetettek, vihart aratnak
Mintegy 160 hektárnyi kukorica kitárcsázására kényszerültek baranyai gazdák, miután kiderült, hogy a növények génmódosítással szennyezett vetőmagból keltek ki – adta hírül az MR6, a régió rádiója.
