Dekriminalizáljuk a nátrium-glutamátot!

Dekriminalizáljuk a nátrium-glutamátot!

Az utóbbi hetekben számos oldalon találkozhattunk azzal a rémhírrel, hogy sok élelmiszerünket és ételünket idegméreggel fűszerezve fogyasztjuk, ami természetesen szörnyű betegségek egész sorát szabadítja ránk. A felsorolt tünetek a fejfájástól és a hasmenéstől a Parkinson- illetve az Alzheimer-kórig terjednek. A tapasztaltabb olvasó már itt érezheti, hogy a közkedvelt tévhitek egyikével találkozott, de vajon mi a teljes igazság a nátrium-glutamát körül?

Mi a kínai étterem szindróma?

Mi a kínai étterem szindróma?

Az egyik legismertebb élelmiszer-adalékanyag az E621, a nátrium-glutamát, amelyet a gyártók ízfokozás gyanánt adnak a termékekhez - olvasható a WEBBeteg oldalán. Vizsgálatok fényt derítettek arra, hogy a készételek nagymértékű fogyasztása összefüggésben lehet a különböző tünetekben megnyilvánuló nátrium-glutamát érzékenységgel.

Az ötödik íz nyomában

Az ötödik íz nyomában

Sokunk számára még mindig egyértelműnek tűnik, hogy az érzékelhető zamatok a négy közismert alapíz – sós, édes, savanyú és keserű – kombinációinak segítségével kivétel nélkül leírhatók. Bár az iskolában gyaníthatóan még az olvasó is ezt a felállást tanulta, a tudomány nem sokkal ezelőtt komoly paradigmaváltáson ment keresztül az ízérzékelés tekintetében. Az umami jött, látott és…