
Tejben-vajban?
Január elsejétől újabb alapélelmiszer áfakulcsa csökkent. Az öt százalékkal adózó tej fogyasztásnövekedést és tartós árcsökkenést valószínűleg nem fog hozni az ágazat szereplői szerint, kategórián belüli átrendeződést ugyanakkor igen. A simliskedők is kiszorulnak a piacról, mindez azonban nem változtat a magyar tejipar legnagyobb problémáján: az innováció, a magas hozzáadott értékű termékek hiányán.
Az UHT tejekre is ráférne az áfacsökkentés
A tavalyi év végére a hazai tejpiac stabilizálódott, a nyerstej kilogrammonkénti felvásárlási ára átlépte a 100 forintot, több feldolgozónál indultak fejlesztések. Ugyanakkor a nyomott áron beáramló, sokszor feltételezhetően áfacsalt UHT-tejek súlyos károkat okoznak a hazai tejiparnak, ezért az ESL (kiterjedt eltarthatósági idejű) és az UHT tejek áfájának mihamarabbi mérséklését, illetve a tisztességtelen nagykereskedők fokozottabb ellenőrzését sürgetik a piaci szereplők – hangzott el a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara által szervezett tejágazati megbeszélésen.
Az OKSZ a magyar tej mellett
Az Országos Kereskedelmi Szövetség a részére 2016. április 4-én átadott petícióban felvetett kérdéseket áttekintette és az alábbiak szerint foglal az ügyben állást. (Az alábbiakban az OKSZ sajtóközleményét olvashatják.)
A tej áfáját is csökkentené az agrártárca
Ötpontos javaslatcsomag készül a tejtermelők támogatására - mondta Czerván György a Földművelésügyi Minisztérium (FM) agrárgazdaságért felelős államtitkára a Magyar Nemzetnek.
Éjszakába nyúló tárgyalás a tejesek és a kormány között
A Tej Szakmaközi Szervezet és Terméktanács elnöke szerint péntek éjszakába nyúlóan tárgyalt a kormány a magyar tejpiaci válság kezeléséről. Mélykuti Tibor a Magyar Hírlapnak elmondta: bízik benne, hogy döntenek a folyadéktej jelenlegi 18 százalékos áfakulcsának ötszázalékosra mérsékléséről. A lap szerint a kereskedőkkel, valamint a feldolgozókkal is tárgyalásokat folytatnak a tejágazati képviselők a magasabb felvásárlási ár érdekében.
