A hétvégén zajlott az év eddigi legnagyobb jótékonysági akciója Magyarországon a Magyar Élelmiszerbank Egyesület szervezésében. Összesen 436 ALDI, Auchan, Lidl és Tesco áruházban gyűltek a tartósélelmiszer-adományok. A kezdeményezés gördülékeny lebonyolításához 5500 önkéntes is hozzájárult.
"Az önkéntesek mellett az összefogásunknak helyet adó kereskedelmi láncoknak és azok dolgozóinak is köszönettel tartozunk. A legnagyobb hála azonban természetesen azt a körülbelül kétszázezer vásárlót illeti, akik valamilyen élelmiszert adtak le a gyűjtőpontokon. Jól jellemzi a segítőkészség mértékét, hogy 251 kilogrammnyi élelmiszer érkezett a gyűjtőpontjainkra a kétnapos akció minden egyes percében"
– mondta Nagygyörgy András, az Élelmiszerbank külső kapcsolatokért felelős igazgatója.
Egyre átgondoltabb az adományozás
A felajánlott termékek között ezúttal is a köretfélék voltak a legnépszerűbbek, mint például a tészta és a rizs – az előbbiből például 64 ezer kilónyi adomány érkezett. Az adományozók egyre tudatosabbak: a köretek kiegészítéseként nagy mennyiségben vásároltak tésztaszószokat és készételkonzerveket is, hogy teljes értékű főétkezést biztosítsanak a nélkülözőknek.
Sok vásárló gondolt a közelgő Gyermeknapra is, ugyanis 23 tonna édesség és bébiétel gyűlt össze. Tovább csökkent ugyanakkor a felajánlott liszt és cukor mennyisége, amik a korábbi években mindig a lista élén voltak.
A legtöbb felajánlás Budapesten és Pest vármegyében történt, ami nem meglepő, hiszen ebben a térségben található a legtöbb áruház. Ugyanakkor kiemelkedő segítőkészséget mutattak a vásárlók Veszprém, Győr-Moson-Sopron, Fejér, Csongrád-Csanád és Somogy vármegyékben is. Ezen térségek mindegyikében több mint 2500 élelmiszercsomagra való adományt sikerült összegyűjteni.
Minden támogató biztos lehet benne, hogy adományával a helyben élőket segítette. Az összegyűjtött élelmiszereket ugyanis az egyes áruházak környéken működő karitatív szervezetek közreműködésével juttatják el a nélkülözőkhöz a nyári szünidőt megelőző időszakban.
A kedvezményezettek nem csak egyszeri támogatásra számíthatnak az Élelmiszerbanktól, hiszen az Egyesület a mindennapokban közeli lejáratú, valamint csomagolási hibás termékek megmentésével és adományozásával segíti a nélkülözőket. Naponta átlagosan 30 ezer kilogramm élelmiszerfelesleget gyűjtenek össze áruházakból, gyártóktól, vendéglátóhelyekről és iskolai menzákról.
"Tavaly például 20 milliárd forint értékű élelmiszerfelesleggel tudtunk segíteni körülbelül negyedmillió rászorulónak. Ez a hatalmas mennyiség a munkánk nélkül valószínűleg a megsemmisítés sorsára jutott volna."
– tette hozzá Nagygyörgy András.
A hétvégi élelmiszergyűjtő akció számai
- Összesen 436 áruházban zajlott az élelmiszergyűjtés az ország 240 településén, 5500 önkéntes közreműködésével
- A támogatások összértéke meghaladta a 319 millió forintot. 271 086 kilogramm adomány gyűlt össze, ami 251 kiló felajánlást jelent a kétnapos akció minden egyes percében.
- A legnagyobb mennyiségben felajánlott termék a tészta volt. Ezt a termékkategóriát a liszt, a rizs és a konzervfélék követték.
- Az Élelmiszerbank és partnerei összesen 54 217 segítő csomagot állítanak össze a hétvégén gyűjtött árukból.
Borítókép: Élelmiszerbank


