Zamaróczy Ádám
Becsült olvasási idő: 1 perc
A Budweisernek a Mars sem akadály

A Budweiser felmegy a Nemzetközi Űrállomásra, hogy kipróbálja, milyen sört lehet a világűrben előállítani. A cég nem titkolt szándéka, hogy, ha úgy alakul, ők legyenek az elsők, akik a Marson az ital nagyüzemű gyártásába fognak.

Március elején az Anheuser-Busch alelnöke elárulta, hogy elsőként ők szeretnének sörrel megjelenni Marson. Mindennek meggyőző előjele, hogy a Budweiser a Nemzetközi Űrállomás (ISS) fedélzetén mikrogravitációs körülmények közötti sörfőzésbe vágja a fejszéjét.

A SpaceX december 4-i fuvarja során számos egyéb Budweiser-alapanyag mellett 20 árpaszemet is felszállít majd az ISS-re.

„A Budweiser mindig is az innováció élharcosa volt, és ránk is ösztönzőleg hat a kollektív Amerikai Álom, hogy egyszer majd eljutunk Marsra – mondta Ricardo Marques, a Budweiser alelnöke. – Izgatottan várjuk, hogy megkezdjük a kutatást, miként is lehetne sört főzni a vörös bolygón.”


Miután az összetevők megérkeznek az ISS-re, két kísérletnek fognak nekifeszülni a szakemberek. Először is 30 napig megfigyelik, hogy a magok mennyire képesek elviselni a világűrben uralkodó körülményeket. A második kísérlet a csíráztatás lesz. Ezen teszt alatt két hét erejéig táplálni és öntözni fogják a magokat, hogy lássák, képesek-e lépést tartani a földfelszíni növekedési ütemmel.

Lehet, hogy egyelőre csak szórakoztató kísérletezgetésnek tűnik az egész, a projekt nagyon is nemes célt szolgál. Ha a Marson egyszer majd véletlenül sátrat vernünk, nehéz elképzelni, hogy a megterhelő környezeti feltételek között ne lenne szükségünk némi stresszoldó (élelmi)szerre is. A folyékony kenyér talán majd odaát is segédkezet nyújt ellazulásunkban.