Becsült olvasási idő: 1 perc
A szombat a növényeké

Második alkalommal rendezik meg szombaton a Növények napját (Fascination of Plants Day), mely kezdeményezéshez 39 ország csatlakozott.

Második alkalommal rendezik meg szombaton a Növények napját (Fascination of Plants Day), mely kezdeményezéshez 39 ország csatlakozott. Több mint 600 intézmény szervez ezen a napon különféle családi, szakmai eseményt, melyek szorosan kapcsolódnak a növényekhez.

A növények a biomassza elsődleges előállítói a Földön. Ennek a jelentőségét mi sem jelzi jobban, minthogy az állatvilág és az emberiség táplálékát a növények biztosítják és bolygónk szinte minden lehetséges élőhelyét benépesítették. A bolygónkon élő növényfajok számát jelenleg mintegy 250 ezerre becsülik.

Fehér Attila, a program nemzeti koordinátora, az MTA Szegedi Biológiai Kutatóközpontjának munkatársa elmondta, hogy az Európai Növénytudományi Szervezet (EPSO) azért hívta életre a Növények napját, hogy világszerte minél több ember felfedezze a növények természetben és a mindennapi életben betöltött alapvető szerepét, valamint, hogy szembesüljön a növénytudomány fontosságával a fenntartható mezőgazdaság, a kertészet és erdőgazdálkodás, a biztonságos és egészséges táplálkozás, illetve a növényalapú ipari tevékenységek - papír-, fa-, vegyipar, energiatermelés, gyógyszergyártás - megalapozásában. A program a figyelem középpontjába állítja a növényeknek a környezetmegőrzésben játszott fontos szerepét is.

A szombati tematikus nap programjához országszerte több tucat hazai intézmény - egyetem, múzeum, kutatóintézet - csatlakozott (www.plantday12.eu/hungary.htm), a szervezők érdekes előadásokon, rendhagyó biológia órákon, nyílt napokon, botanikus kertekben és természetvédelmi területeken, vadvirágos réteken tartott túrákkal várják az érdeklődőket.