
Új élet a gombahulladékokból
Az innováció egyszerre csökkenti a költségeket és mérsékli az importfüggőséget.
Új intézkedés született a felelős tápanyag-gazdálkodás érdekében
A talajok tápanyagtartalmának megőrzésében fontos szerepe van a biomasszának, amit a mezőgazdasági területekről származó hulladékok és maradványanyagok felhasználásakor szem előtt kell tartani – jelentette ki Juhász Anikó, az Agrárminisztérium agrárgazdaságért felelős helyettes államtitkára.
Korszerű lucernafeldolgozó-üzemet alakított ki a Karotin Kft.
Közép-Európa legkorszerűbb lucernafeldolgozó-üzemét alakította ki több mint 1,5 milliárd forintból, uniós támogatással a Karotin Kft. Szeged határában - tájékoztatta a cég az MTI-t.
Ellenőrzi a Nébih a biomassza-termelőket
2020 szeptemberétől folyamatosan ellenőrzi a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) a termesztett biomasszára vonatkozóan kiállított igazolásokat. A célirányos vizsgálatok során – a Magyar Államkincstár által szolgáltatott adatokat alapul véve – a biomassza igazolások adattartalmának megfelelőségét és valóságtartalmát egyaránt vizsgálják a hivatal szakemberei.
Új élelmiszer született
Megjelent az Európai Bizottság 2019/760/EU végrehajtási rendelete, amely a Yarrowia lipolytica élesztő biomassza új élelmiszerként történő forgalomba hozatalát engedélyezi.
Új alosztály alakult a NAK-nál
A biomassza alapú gazdaságra fókuszáló szakmai alosztály alakult a Nemzeti Agrárgazdasági Kamaránál. A globális népességnövekedés és az egyre szélsőségesebbé váló időjárás miatt komolyan felértékelődik a mezőgazdaságban és az élelmiszeriparban termelődő biomassza hatékony felhasználása.
Zöldül a hazai agrárium
Április 22-én világszerte a Föld napját ünneplik, amelynek során kiemelt figyelmet kap a bolygó természeti környezetének megóvása. Ehhez az agrárium a megújulóenergia-források használatával járulhat hozzá. A magyarországi mezőgazdaságban egyre inkább teret nyer a nap-, a szél-, a geotermikus energia, illetve a biomassza alkalmazása.
Nagy István: túl kevés K+F támogatást kapunk
Magyarország nagyobb részesedést kér a kelet-közép-európai gazdálkodóknak az uniós kutatási-fejlesztési forrásokból - jelentette ki Nagy István agrárminiszter Brüsszelben, az uniós Mezőgazdasági és Halászati Tanács ülését követően hétfőn.
A kidobott karácsonyfa is érték
A korábbi évekhez hasonlóan – a Pannon Hőerőmű Zrt.-nek köszönhetően – Pécsen a kidobott karácsonyfák zöldenergiaként idén is hozzájárulnak a város otthonainak fűtéséhez. A Veolia-csoporthoz tartozó cég ugyanis hagyományszerűen évről évre begyűjti a komposztálásra nem alkalmas, városszerte kidobott fenyőfákat, és a pécsi erőműben elégeti őket, ezzel járulva hozzá mintegy 31 500 pécsi lakás távfűtéséhez. A vállalat szerint e gyakorlat elterjesztése országosan számos településen, több tízezer olyan lakás esetében alkalmazható, amelyek közelében biomassza-tüzelésű létesítmény biztosítja a távfűtést.
A biomassza versenyképes energiaforrás
A biomassza-alapú gazdaság irányába történő tudatos elmozdulás elősegítése, illetve az alapanyag-feldolgozó szektorok fokozatos áttérése a fosszilis erőforrásokról a biomassza használatára lehetővé teheti az erőforrás-hatékony, hulladékmentes és fenntartható gazdálkodás kialakítását – foglalható össze az Országos Mezőgazdasági és Élelmiszeripari Kiállítás (OMÉK) keretében a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) és a Földművelésügyi Minisztérium (FM) közös konferenciájának üzenete.
Biomassza-tüzelésű erőművet vett a Veolia
A Veolia Energia Magyarország Zrt. vásárolta meg a szakolyi Dél-nyírségi Bioenergia Művek Energiatermelő (DBM) Zrt.–t. A cél, hogy a biomassza-tüzelésű erőmű hosszú távon fenntartható pályára kerüljön.
Összeült Budapesten a bioenergetikai agytröszt
Június 21-én megnyílt az ENSZ FAO által szervezett Bioenergia Hét (Bioenergy Week) Budapesten, európai és nemzetközi iparági szakértők, döntéshozók, a civil és üzleti szféra képviselőinek éves szakmai találkozója.
Mostantól Magyarország összes csomagolóanyag-hulladéka hasznosítható lesz
Átadták a negyvenöt milliárd forintból épült dunaújvárosi hőerőművet. Magyarország mostantól teljes körűen képes hasznosítani az összes hazai csomagolópapír hulladékot és nagy mennyiségben egyéb szortírozott éghető hulladékokat is.
200 kilotonna mezőgazdasági melléktermék felvásárlását tervezi a pécsi erőmű
Kétszázezer tonna mezőgazdasági melléktermék felvásárlását tervezi idén a pécsi erőművet üzemeltető Pannonpower - közölte a Veolia Energia Magyarország csoporthoz tartozó vállalat kedden.
